Mužské křestní jméno Václav má slovanský původ. Jde o novější podobu staročeského jména Venceslav s významem „slavnější”, „více slavný” (staroslovanské „vence” znamená „více”).

Václav je doslova slavným jménem, možná proto je u nás tak oblíbené. Nese v sobě slovanské hodnoty i kousek české hrdosti. Jméno je současně tvárné a dává k dispozici množství variací.

Mužské křestní jméno Václav má i ženský protějšek ve jménu Václava, které se však zdaleka neužívá tak často jako mužská varianta jména. Stejný význam jako jménu Václav je přisuzován i jménu Boleslav. Domáckými podobami jména Václav jsou Vašek, Vašík, Vašíček, Váša, Venca, Venouš, Venoušek, Véna, Venda, Váca, Vacek aj.

Jméno Václav zná i slovenština. V angličtině se vyskytuje jako Wenceslaus (Wenceslas), v němčině jako Wenzeslaus nebo Wenzel. Italská a španělská podoba jména je totožná, zní Venceslao, portugalskou verzí jména je Venceslau, francouzskou Venceslas. Ruština jméno užívá jako Vaclav či Vjačeslav, polština jako Wacław a Więcław, maďarština jako Vencel.

V současnosti v naší zemi žije něco pod 130 tisíc mužů tohoto jména. Byť se to nezdá, tak jeho obliba pomalu, ale jistě, klesá.

Nejvýznamnějším českým nositelem jména je bezesporu Svatý Václav, přemyslovský kníže 10. století, který je patronem České země. Jméno nosil i polistopadový prezident Václav Havel stejně jako jeho nástupce Václav Klaus. Slavným nositelem jména byl i spisovatel Václav Kaplický, autor románu Kladivo na čarodějnice. Jméno nosil také významný český scénárista Václav Vorlíček. Mezi současnými nositeli jména najdeme zpěváka Václava Neckáře nebo jeho mladšího a drsnějšího kolegu Václava Noida Bártu. Nositeli jména byli herci Václav Postránecký či Václav Sloup, žijícími pak například Václav Vydra, Václav Neužil či Václav Svoboda.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account