Mužské křestní jméno Gabriel pochází z hebrejštiny. Jeho vznik je odvozen od hebrejského „gavrí´él“, které se překládá jako „Bůh je mocný“ nebo „Bůh je má síla“. Pochází z hebrejských slov „gavrí“ s významem „silný muž“ a „él“ s významem „Bůh“. Jméno se pak přeneseně překládá i jako „hrdina boží“. Toto jméno je nedílně spojeno také s archandělem Gabrielem ze Starého zákona.
Gabriel je starodávným jménem s moderním výrazem. Jeho nadčasovost se pojí i se sílou a křesťanskými hodnotami, které jsou jménu vetknuty. Muž jménem Gabriel je dle významu svého jména hrdinou, navíc má dle hebrejské tradice svůj vzor v archandělovi.
Mužské křestní jméno Gabriel má svoji ženskou variantu ve jménu Gabriela. Domáckými podobami jména jsou Gábi, Gába, Gábek nebo Gabrielek.
Jméno Gabriel se užívá i ve slovenštině, angličtině, němčině, také francouzštině, norštině, švédštině nebo polštině. Italové jméno znají jako Gabriello nebo Gabriele, stejně tak i Španělé. Ruská podoba jména je Gavriil, ukrajinská Havrylo, maďarská Gábor.
U nás má jméno Gabriel kolem 1800 uživatelů.
Vedle archanděla Gabriela patří k významným nositelům jména i spisovatelé Gabriel Fauré nebo Gabriel Chevallier z Francie, také kolumbijský novinář a spisovatel Gabriel García Márquez. Jméno náleží i významným vědcům, nosil ho například český matematik Gabriel Blažek či anglický matematik Gabriel Andrew Dirac. V našich končinách byl pak nositelem jména herec a divadelní režisér Gabriel Hart pocházel z Domažlic, jeho skutečné příjmení bylo Benhart, v uměleckém světě později používal také pseudonym Jiří Tomič.