Mužské křestní jméno Ludvík má německý původ. Vyvinulo se z germánského jména Hlutwíg, které se překládá jako „slavný bojem“ („hlát“ – „slavný“, „wíg“ – „boj“), stejně se vykládá i jméno Ludvík. Jako česká varianta jména se označuje jméno Alois, které bylo odvozeno od francouzské podoby jména Ludvík a překládá se jako „Ludvíkův syn“.
Královské jméno Ludvík se hodí ke šlechetným mužům, které mají vybrané chování a jsou slavní svojí chrabrostí. I dnes se jeho nositelé můžou inspirovat u svých jmenovců, kteří měli královskou krev.
Mužské křestní jméno Ludvík má i počeštěnou variantu ve jménu Alois. Ženským protějškem je jméno Ludvika, příp. Ludvíka. Domáckými podobami jména jsou Ludva, Luďa, Luděk, Lolek, Ludánek, Ludvíček, Luděček aj. Jméno má své verze v mnoha jazycích.
Ve slovenštině se vyskytuje jako Ľudovít, v angličtině jako Ludowic, Ludowick, Lodowick nebo Lewis, v němčině jako Ludwig. Francouzská podoba jména je Louis, italská Lodovico, Luigi a Gio, španělská Lodovico, Luis, portugalská Luiz. Polština jméno zná jako Ludwik, maďarština jako Lajos, ruština jako Ljudvig.
V současnosti v naší zemi žije kolem sedmi tisíc mužů tohoto jména.
Jméno Ludvík nosila celá řada slavných panovníků, za všechny jmenujme například českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského. Jméno nosili také čeští spisovatelé Ludvík Aškenazy a Ludvik Souček, hudební skladatel Ludvík Podéšť či olympijský vítěz a světový rekordman v hodu diskem Ludvík Daněk. Současným nositelem jména je spisovatel Ludvík Vaculík, prozaik, fejetonista a publicista.