Janette (20 let, na fotce vlevo s ředitelem české CARE Janem K. Kejzlarem) pochází z chudé rodiny v jižní provincii Rwandy. Když v 17 letech nastoupila prvního ročníku střední školy, otěhotněla se stejně starým chlapcem. Její rodina ji za to odsoudila. Očekávali totiž, že se o ně coby jediná dcera z osmi dětí postará.
Janette prožívala těžké období, v pátém měsíci těhotenství dokonce přemýšlela o sebevraždě. Snažila se však uživit a začala pracovat za 500 rwandských franků na den (což dělá méně než 1 dolar). Následně porodila zdravého chlapečka.
Jednoho dne za ní přišel komunitní pracovník a řekl jí, že organizace CARE pomáhá matkám samoživitelkám, takovým, jako je ona, a poradil jí, aby je vyhledala. Janette tomu nejdříve nevěřila a několikrát komunitního pracovníka odmítla, ale když přišel asi popáté, přece jen ji přesvědčil, aby se přidala do spořicích skupin VSLGs (Village Savings and Loan Groups).
 
Mikropůjčka do začátku
Janette pod vedením CARE začala spořit a prošla školením, jak se stát podnikatelkou, i když má jen velmi málo peněz. Když se jí podařilo naspořit 15 000 franků, koupila si prase za 10 000 franků a zbylých 5000 franků zainvestovala do pytle nezralých avokád. Když avokáda dozrála, prodala je za 7000 franků a za vydělané peníze nakoupila další avokáda a opět je se ziskem prodala. To úplně změnilo její postavení i způsob, jakým se na ni její rodina dívala. Díky obchodu s avokádem byla schopná nakoupit fazole nejen pro sebe a své dítě, ale i pro ostatní členy rodiny. A když příbuzní viděli, že dokáže uživit všechny, rozhodli se, že ji opět přijmou.
Později si Janette z naspořených peněz koupila další tři prasata, dvě z toho darovala sousedům. Se zbylými penězi si založila mikro účet. Později prodala prase a společně s výdělkem z avokádového byznysu měla dost peněz, aby si koupila pozemek s lesem.
Krátce nato začalo být podnikání s avokádem velmi konkurenční. Proto se Janette rozhodla prodávat jinou zeleninu (diverzifikovala nabídku podle poptávky) a soustředila se na prodej prasat, což skvěle zafungovalo. Vydělané peníze si spořila na účtu.
 
Obživa pro celou vesnici
K našetřeným penězům si poté Janette vzala další půjčku od spořicí skupiny a koupila čajovou plantáž, kde zaměstnala šest lidí. Plantáž si na sebe vydělala, takže Janette bez problémů platila mzdu svým zaměstnancům, splatila půjčku a něco i ušetřila. Jejího otce začalo její podnikání zajímat, protože obdivoval, jak se jí daří. Janette proto otci nabídla, že ho zaměstná jako správce plantáže. Její matka se zase začala starat o prasata a bratr o les, a dnes je všechny Janettino podnikání živí. Janette má v tuto chvíli na svém spořicím účtu přes třicet tisíc franků, ale hlavně vlastní byznys a respekt rodiny i sousedů.
Chlapec, se kterým otěhotněla a on se s ní rozešel, si ji nyní nadbíhá a chce si Janette vzít. Ale Janette ho odmítá. Svou budoucnost vidí jinak: „Vím, odkud pocházím, kdo jsem, a vím, kam mám namířeno, proto toho teď nemůžu nechat. Vážím si podpory, kterou jsem od CARE dostala, a chci být dobrým vzorem pro ostatní dívky. Jsem hrdá a vděčná, že si na sebe díky CARE dokážu vydělat. Poznala jsem důstojný život a chci se dál zlepšovat a zastupovat místní dívky.“
 
Další příběhy pomoci CARE si můžete přečíst zde.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account