Jak asi všichni víme, lidé nejsou jediní živočichové na planetě Zemi, kteří se starají o své potomky. Existuje celá řada zvířat, která si svá mláďata doslova hýčkají, milují je a jsou ochotná kvůli nim položit i svůj život.

 Postupně si dovolím vám některé z těchto živočichů blíže představit a věřím, že některé informace vás opravdu překvapí.

 Prvním z takových je chobotnice velká, jenž se vyskytuje na severním okraji Tichého oceánu.

 Chobotnice velká patří spolu s krakaticemi k největším měkkýšům a také k nejinteligentnějším bezobratlovcům. Tito živočichové dorůstají až do délky 5 metrů, největší dosud zaznamenaný jedinec měl rozpětí chapadel 9,8 metru. Chobotnice žijí většinou samotářsky, s výjimkou období rozmnožování.

 To probíhá tak, že samec dopravuje svoje spermie pomocí speciálně modifikovaného chapadla. Na samičkách je potom naklást vajíčka do děr na dně.

 Chobotnice se dá považovat za nejobětavější matku, jakou můžeme v moři najít. Svoje vajíčka, kterých bývá kolem 50 000–200 000, po nakladení neustále hlídá a stará se o ně po dobu 5 až 8 měsíců.

 Chrání je nejen před predátory, ale také k nim přihání vodní proudy, aby měly dostatek kyslíku. Nevzdaluje se od nich ani v případě, že by si sama ulovila něco k snědku. Proto není ničím výjimečným, že stráví svá vlastní chapadla. Po vylíhnutí vajíček, většinou za 40 dní od oplodnění, se silně zesláblá matka sama mnohdy neubrání predátorům a vysílením umírá.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account