Miriam Chytilová

Představitelka pihovatých děvčátek Miriam Chytilová (21. 6. 1965) přišla na svět v Praze do rodiny vědeckého pracovníka a vychovatelky nevidomých dětí, nic tedy nenasvědčovalo tomu, že se v budoucnu stane dětskou filmovou hvězdou. Už ve 2. třídě si ji režisér J. Dvořáček vybral do dětského snímku Adam a Otka (1973). Konkurz na venkovskou dívku tehdy s přehledem vyhrála.

V polovině 70. let patřila tato drobná dívka mezi nejobsazovanější dětské herečky, zahrála si v Chalupářích (1975), v dramatu Osvobození Prahy (1976), v seriálu Třicet případů majora Zemana (1976), ztvárnila i malou Barunku v tendenčním dramatu Čas lásky a naděje (1976) podle předlohy Antonína Zápotockého.
Na základní škole navštěvovala dramatický kroužek J. Steimarové při LŠU, aby pak v hereckém vzdělávání pokračovala na Státní konzervatoři v Praze.

Teprve televizní seriál Tajemství proutěného košíku (1977) však učinil ze školačky Miriam skutečnou hvězdu – ve třinácti dílech prožívala jako Klárka s mladším bráškou Vojtíškem a partou kamarádů dobrodružství na venkově u laskavé babičky. Milý seriál z pera osvědčené autorky Markéty Zinnerové si dodnes získává nové generace diváků a je Českou televizí pravidelně reprízován.
Úloha roztomilé dívenky jí byla nabídnuta ještě v dětských snímcích Jak se točí Rozmarýny (1977) a Indiáni z Větrova (1979), poté se Miriam přehrála do rolí dospívajících slečen a studentek – TV inscenace Od čtyř do sedmi (1982), Rubikova kostka (1984), válečné drama Až do konce (1984).

Po úspěšném studiu strávila rok v Hanáckém divadle v Jihlavě, poté čtyři roky v Divadle F.X. Šaldy v Liberci, odkud se vrátila do Prahy. Mladá herečka se začla věnovat i dabingu, zajímavou roli jí nabídl režisér Miloš Forman ve svém oscarovém snímku Amadeus (1984), nicméně v dospělosti už tolik filmových příležitostí nedostala. Mezi představitelkami kuchtiček, komorných nebo dvorních dam stojí za zmínku role Zdeny Havlíčkové v psychologickém dramatu Dcera národa (1990), pojednávající o osiřelé dceři K. H. Borovského.

Poté už následovaly pouze epizodní úlohy v televizních pořadech – Kadeř královny Bereniké (1993), Nevěra po císařsku (1994), Na hraně (1996) nebo role v nováckém seriálu Hospoda (1997).

Daleko větší uplatnění našla Miriam v dabingu, stala se “dvorní” dabérkou Jennifer Aniston, jejím příjemným hlasem k nám “promlouvá” Jodi Foster, Bridget Fonda či Meg Ryan. Je matkou dvou dcer Anny Marie a Marianny.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account