Konečně jsme se dočkali, máme tu první jarní den. Letos, stejně jako v roce předchozím, začíná 20. března. První jarní den (astronomické jaro, jarní rovnodennost) však v roce 2021 nastává o poznání později, než tomu bylo v roce 2020. Astronomové stanovili počátek jara v tomto roce na 10 hodin a 37 minut dopoledne.

A co vlastně je, ta jarní rovnodennost? Jarní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstupuje do znamení Berana. Slunce v tomto čase protne na své zdánlivé dráze po obloze (a ekliptice) nebeský rovník (jarní bod) ve směru z jižní polokoule na polokouli severní.

Vlivem precese se tento jarní bod pomalu posouvá po ekliptice (50,26´´ za rok) proti směru zdánlivého pohybu Slunce. V době jarní rovnodennosti je délka dne a noci stejná. Přesněji řečeno byla by, kdyby Země neměla atmosféru a neuplatňoval se vliv atmosféry.

Atmosféra má na svědomí lom slunečních paprsků, díky čemuž vidíme Slunce nad obzorem déle, než bychom měli. K tomu přistupuje i nenulový zdánlivý průměr Slunce. Shodná délka dne a noci tak nastává asi tři dny před jarní rovnodenností, tedy obvykle 17. března.

Jarní rovnodenností končí zima, která na severní polokouli trvá 89 dní a jednu hodinu a začíná jaro v trvání 92 dnů a 22 hodin. Po létu (93 dnů a 14 hodin) druhé nejdelší roční období. Do 21. 6. 2021 do 5 hodin a 33 minut si pak budeme muset počkat na první letní den.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account