Vrabec domácí byl dříve běžný a všudypřítomný zpěvný pták. V dnešní době je v mnoha zemích Evropy mizejícím druhem. Právě kvůli úbytku vrabců byl organizací Nature Forever Society 20. březen roku 2010 vyhlášen jako Světový den vrabců – World Sparrow Day.

V České republice žijí dva druhy vrabců, domácí a polní. Jejich počet se ale v posledních desetiletích snížil o desítky milionů.

Vrabec domácí je v mnoha zemích Evropy mizejícím druhem a tohle dramatické snížení početnosti se projevuje zejména ve velkých městech. Kvůli úbytku vrabců byl proto 20. březen vyhlášen jako Světový den vrabců. Ornitologové a příznivci oblasti ochrany přírody a ornitologie v tento den pořádají různé akce jako procházky s ornitology spojené s vyprávěním o životě vrabců a jejich ohrožení a jak jim každý z nás může pomoci.

Vrabec domácí je větší a žije převážně v blízkosti našich lidských obydlí. Samice tohoto vrabce je světle hnědá a samec je zbarvený výrazněji, má tmavě hnědá křídla, šedý vršek hlavy, bílou líc a černou náprsenku. Hnízdí v dutinách na budovách a někdy i ve volných hnízdech v korunách stromů. Vrabec polní žije v zemědělské krajině, tedy v sadech a zahradách. Samec i samice jsou u tohoto vrabce zbarveni stejně. Oba mají kaštanově hnědý vrch hlavy a bílou líc s černou skvrnou. Hnízdí v dutinách stromů a v ptačích budkách. Živí se hlavně hmyzem a semeny plevelů.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account