Na dnešní den se váže pranostika spojená s delším dešťovým obdobím. V tom případě je nám dobrým pomocníkem “obyčejný” deštník. Pojďme se podívat na jeho historii.

Historie deštníku má více než 3 000 let. Čína nebo Egypt jsou považovány za jeho vlast. Zpočátku to bylo považováno za symbol  bohatství a moci. Takový luxus mohli mít pouze vládci a blízcí spolupracovníci královských osob.

Deštníky přišly do Japonska z Číny asi před 1500 lety. Jedním ze symbolů moci japonského císaře byl červený deštník. Starověký malovaný deštník trval v Japonsku až do konce čtyřicátých let. Nyní se tradiční japonský deštník změnil z každodenního předmětu na drahé umělecké dílo.

V Indii byl deštník symbolem velikosti, moci, bohatství. V buddhismu je deštník jedním z osmi známek štěstí, které chrání před špatnými myšlenkami. V Tibetu jsou bílé a žluté deštníky známkou duchovní velikosti, jsou určeny těm, kteří se věnovali vysoké službě.

Nové vlny obliby a dalšího zdokonalování se deštník, nyní již skutečně sloužící jako ochrana proti nečasu, dočkal na začátku 16. století, zvláště pak v deštivém počasí na evropském severu. Jako doplněk jej nosily nejdříve prakticky pouze ženy. O popularizaci deštníku mezi muži se zasloužil až perský cestovatel a spisovatel Jonas Hanway (1712–1786). Nosil a používal jej plných 30 let svého života a načas se na jeho počest vžil mezi muži pro tuto pomůcku proti dešti název “hanway”.

James Smith and Sons byl název prvního obchodu specializovaného na deštníky, který byl otevřen v Londýně v roce 1830. První evropské deštníky byly vyrobeny ze dřeva, měly vyřezávané rukojeti z tvrdého dřeva a potaženy byly napuštěným plátnem. Ocelovou konstrukci deštníků vynalezl v roce 1852 Samuel Fox, který se údajně nechal inspirovat krinolínou (vyztužená spodnička) a dámským korzetem.

Deštník se časem dokonce stal určitým symbolem anglického džentlmena a jistě si jej pamatujeme rovněž jako velmi oblíbenou rekvizitu v mnoha němých filmových groteskách, například s Charlie Chaplinem. Stojan na deštníky si pak v roce 1885 nechal patentovat afroamerický vynálezce William C. Carter. Skládací systém, bez něhož by nebylo myslitelné, aby se mnohým z nás vešel do kabelky, byl patentován až o více než století později.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account