Spořitelna byla založena skupinou pražských velkoobchodníků a šlechticů již v roce 1825. Zajímavostí je, že jejím prvním sídlem byla v Praze budova Zemského sněmu (dnešní Poslanecká sněmovna).

 

Od druhé poloviny 18. století byly v Evropě zřizovány první spořitelny. V habsburské monarchii byla založena roku 1819 Erste oesterreichische Spar-Casse. V Praze zahájila činnost 12. 2. 1825 Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a Čechy, později přejmenovaná na Spořitelnu Českou.

V roce 1875 došlo k založení Městské spořitelny pražské na Staroměstské radnici, prvním vkladatelem byl František Palacký. Od roku 1894 došlo k otevření další „pobočky“ v Rytířské ulici. Své zastoupení zde má Spořitelna dodnes.

 

V Praze stál v čele iniciativy myšlenky spořivosti jako výrazu píle pražský policejní ředitel a guberniální rada Josef šlechtic von Hoch, který podal první návrh na založení pražské spořitelny. Vzniku spořitelny předcházela výzva, uveřejněná v novinách už roku 1823, k upisování základního fondu spořitelny, jenž se má budoucím střadatelům stát zárukou, že nepřijdou o svoje peníze. Celkové minimum fondu bylo stanoveno na 12.000 zlatých konvenční měny. Jako první na výzvu zareagoval Rudolf kníže Colloredo – Mansfeld, který vložil do fondu budoucí spořitelny 300 zlatých. S touž částkou jej následovalo 23 českých šlechticů a další podporovatelé z řad průmyslníků a podnikatelů. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account