Brusnice brusinka je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Plodem této rostliny je brusinka, která dala jméno celé rostlině. Jako další brusnice roste v kyselých, na minerály chudých půdách, konkrétně na svazích kopců a hor jehličnatých lesů, na vřesovištích i rašeliništích v mírném pásu severní polokoule.
Brusinka má účinky močopudné a desinfekční, užívá se především při zánětech močového měchýře či močových cest, působí i mírně protiprůjmově. Jako pomocný prostředek je možno brusinky podávat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku. Podává se nejčastěji ve formě macerátu (droga se luhuje 8 hodin a před použitím se nechá projít krátkým, jen několika sekundovým varem), výrazné desinfekční účinky vykazuje i prášek ze sušených plodů. Vhodné je také pití nálevu připraveného z jedné kávové lžičky na jeden šálek.
Droga nemá nežádoucích účinků, ale neměla by být podávána dlouhodobě (tj. déle než 2 měsíce najednou a ne víc než 4 měsíce v roce)
Brusnice brusinka – Wikipedie
Nesmíme zapomenout na klasiku…svíčková ke které patří brusinky, to nemá chybu. Velmi dobrý je také brusinkový džus. Brusinkové omáčky jsou častou součástí slavnostních tabulí, steak a brusinková omáčka také vynikající. 
Receptů na brusinkovou omáčku je dost…mě se odsvědčilo nasypat brusinky do pekáče, kvalitně prosypat cukrem, skleničku vody a pozvolna rozpékat. Brusinky pustí s cukrem šťávu a když jsou napůl rozpečené do skleniček a otočit víčkem dolů. Vydrží i několit let.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account