Popáleniny jsou nesmírně bolestivým úrazem, často vyžadující dlouhou a komplikovanou léčbu s trvalými následky a nezřídka i s hlubokými jizvami na těle a na duši. 

Úrazy popálením se stávají v domácnostech, kde při nepozornosti může snadno dojít k opaření horkou tekutinou, fritovacím olejem, spálení o rozžhavená kamna. Vážně popálit se můžeme v zaměstnání, po úraze elektrickým proudem, od hořícího oblečení, nebo velmi často i během silvestrovských oslav neopatrným zacházením s petardami a další zábavní pyrotechnikou.

Mezinárodní den boje proti popáleninám připadá na pátek 8. října a jeho smyslem je připomenout důležitost prevence proti popáleninám a jiným úrazům. Chránit bychom měli sebe a především dávat pozor na děti, nenechávat je bez dozoru všude tam, kde hrozí úrazy nejen popálením. Hlídat je nutné zejména nejmenší dětí ve věku od 1 do 3 let, u nichž se popáleniny vyskytují nejčastěji.

Mezinárodní den boje proti popáleninám si připomínáme od roku 2000 jako připomínku faktu, že popáleninové úrazy patří k těm nejhroznějším, které mohou člověka potkat. A nemusí se jednat jen o úrazy vzniklé nepozorností nebo nedbalostí.

Další hrozbou popáleninových úrazů jsou dopravní nehody, které se díky houstnoucí dopravní struktuře množí. Neopatrnost, nedodržování předpisů, stres, touha po rychlosti a adrenalinu mohou způsobit doživotní trauma a velmi bolestivé léčení s nejistým výsledkem.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account