František z Assisi (vlastním jménem Giovanni Battista Bernardone), zvaný též sv. František Serafinský narozen 5. července roku 1182 byl mnich, zakladatel žebravého řádu františkánů a mystik.
Je známý vedením jednoduchého a přísně asketického života a jako první, u koho se objevila stigmata (Kristovy rány). Bazilika nad jeho hrobem v Assisi a nedaleká kaple Porciunkule patří k nejvýznamnějším křesťanským poutním místům.
František z Assisi patří mezi nejvýznamnější, nejznámější a nejoblíbenější svaté. Nejdůležitějšími prvky jeho víry byla chudoba a láska ke Kristu. Svým upřímným životem se zasadil o upevnění těchto hodnot, které ve středověké církvi prožívaly krizi. Na dlouhá staletí se stal vzorem důsledného následování Krista v chudobě a lásce k bližnímu. Význam svatého Františka pro obrodu církve byl po počátečním váhání zřejmý již za jeho života. Papež Řehoř IX. ho svatořečil dokonce již 16. července 1228. Je patronem Itálie, ekologie a také vlčat (nejmladších skautů). Jeho svátek se slaví 4. října.
„Bože, dej, ať se smířím s tím, co změnit nemohu. Bože, dej, ať změním to, co změnit mohu. Bože, dej, ať jedno od druhého rozeznám.“
„Dávat znamená dostávat.“
„I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.“
„Kdo pracuje rukama, je dělník. Kdo pracuje rukama a hlavou, je řemeslník. Kdo pracuje rukama, hlavou a srdcem, je umělec.“
„Když hlásáte pokoj, dbejte hlavně na to, abyste ho měli ve svém srdci.“
„Láska nikdy nezahálí, spokojenost často.“
„Lidé všechno ztratí, co po sobě zanechají. Vezmou si s sebou jen mzdu za lásku a almužny, které dali.“
„Nechť jsme oporou zvířat, potřebují-li pomoc. Každá bytost v nouzi má stejné právo na ochranu.“
„Srdce jediného člověka je tak veselé, že je s to obsáhnout bolest všech lidí.“
„Tím, že odpouštíme, je i nám odpuštěno.“
„Začni tím, co je nutné, pokračuj možným – a najednou budeš dělat nemožné.“