Vladimír Ráž se narodil 1. července roku 1923 v Nejdku na Karlovarsku. Původně chtěl stát doktorem, ale politické události 40. let ho nakonec dovedly ke kariéře herce. V roce 1947 tak složil absolutorium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Hrát začínal v Realistickém divadle, poté přešel do Divadla státního filmu a posléze do Hudebního divadla v Karlíně, až se nakonec roku 1945 stal členem Národního divadla.

Jeho nejznámější filmovou rolí je jistě postava krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna, kde se objevil po boku herečky Aleny Vránové.

Vedle Pyšné princezny si Vladimír Ráž zahrál i v dalších pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Zabrousil ale i do vážnějších žánrů, například ve filmu Romeo, Julie a tma nebo Psohlavci. Objevil se i v řadě televizních seriálů, znát ho můžete třeba ze Zdivočelé země, F. L. Věka nebo z 30 případů majora Zemana.

Znalci dabingu by jistě Vladimíra Ráže poznali i podle hlasu. V českém znění k nám tak promlouvá například ústy Lexe Barkera jakožto Old Shatterhand v úspěšné sérii mayovek nebo skrz Jeana Maraise ve slavné sérii o Fantomasovi. Za svůj přínos dabingu byl v roce 1977 oceněn.

Spolupracoval také s televizí a rozhlasem, nejznámější jsou role v televizních seriálech Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům, Třicet případů majora Zemana a Zdivočelá země. Jeho nezaměnitelný podmanivý hlas známe z dabingu, především u amerického herce Lexe Barkera v roli Old Shatterhanda.

Vladimír Ráž byl během života třikrát ženatý a s každou z manželek měl jednoho potomka. Ještě 6. 10. 1998 vystupoval ve Stavovském divadle v derniéře Čechovova Višňového sadu.Tři dny před smrtí natáčel televizní seriál Zdivočelá země. Zemřel doma ve spánku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account