Jednatřicátého října nemá svátek jen Štěpánka. Již 96 let připadá na poslední říjnový den i oslava Světového dne spoření. V roce 1924 se na tom shodli zástupci 29 zemí na prvním mezinárodním kongresu spořitelen v italském Miláně.

Chtěli tak dostat spoření do nejširšího povědomí veřejnosti a přimět lidi k zamyšlení, zda jsou jejich úspory dostatečné.

Podle nedávného průzkumu Sberbank českým domácnostem na konci měsíce v průměru zbývá 7 tisíc korun. Desetině ale zbyde maximálně tisícovka, 13 procent neušetří vůbec nic. Přesto se šetřit snažíme. 60 procent dotázaných chce šetřit co nejvyšší částku.

Pokud nebudete mít peníze tolik na dosah, nebude tak snadné je utratit. Když peníze necháte ležet na běžném účtu, ztrácí svou hodnotu. Využijte raději spořicí účet, kde jsou lépe úročeny. Pro případ nemoci, ztráty zaměstnání nebo jiného výpadku příjmů doporučujeme mít dostupnou rezervu aspoň ve výši 6 měsíčních platů. Našetřit byste si ji měli postupně odkládáním aspoň desetiny výplaty každý měsíc. A peníze si takto dávejte stranou hned po výplatě.

Ostatně letošní rok dává pravidelnému spoření za pravdu a spousta lidí jen díky předem naspořeným financím zatím nemusela nijak razantně slevit ze svého životního stylu.

Přístup ke spoření je u různých skupin odlišný. Mladí se spíše snaží užívat si před založením rodiny, zodpovědní rodiče zas vytvářejí rezervy pro zabezpečení rodiny při nenadálé události.

Pokud bychom se podívali na schopnost spořit podle vzdělání, zde jsou na tom nejlépe, poměrně logicky, vysokoškoláci, kteří by podle průzkumů v případě výpadku příjmů dokázali přežít téměř o čtyři měsíce déle než ti se základním vzděláním.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account