Dnes si připomínáme životodárnou sílu Slunce. Hvězda, která je nejblíže naší planetě a naplňuje náš svět životem.

Den Slunce je mezinárodní svátek (podobně jako Den Země) připadající na 3. květen. Poprvé byl slaven v roce 1978 v USA.

Jedním z hlavních důvodů proč vznikl tento den je význam sluneční energie pro planetu Země jakožto hvězdy, která je nejblíže naší planety. Slunce nám dodává energii a probouzí vše živé.

Slunce je jedna ze stamiliard hvězd naší galaxie a nalézá se ve středu sluneční soustavy. Průměr Slunce je 1 384 640 kilometrů což je asi 109krát více než průměr Země. Kolem své osy se otočí za 25 až 35 dní. Slunce ohromná koule tvořená vodíkem a heliem.

Slunce tvoří centrum sluneční soustavy. Přestože je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů, je to pro nás nejbližší hvězda. Jedná se o obrovskou kouli žhavé plazmy, jež produkuje ohromné množství energie. A tu můžeme využít, i když jsme od sebe tak daleko. Mezi ostatními hvězdami je Slunce v těch nejlepších letech. Je totiž staré přibližně 4,5 miliardy let, čímž se řadí mezi hvězdy středního věku.

Zásobuje nás světlem a teplem. Právě na sluneční energii jsou závislé veškeré procesy, které se na Zemi dějí. Ať už je to podnebí, počasí, teploty, ale například i příliv a odliv. Díky správnému množství sluneční energie je také voda na Zemi v kapalném skupenství.

„Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.“

Jan Werich

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account