Jedná se o jeden ze tří prvních českých filmů natočených u příležitosti pražské výstavy v roce 1898. S tejně jako jeden z prvních filmů bratří Lumierů – Pokropený kropič, je Dostaveníčko ve mlýnici krátký, jednu minutu trvající, anekdotický příběh, tentokrát ale o napraveném záletníkovi – Josefu Švábovi Malostranském.

Postarší pražský záletník si dá před mlýnicí schůzku s mlynářkou. Upozorněn svým práškem objeví se náhle před mlýnem mlynář s pometlem v ruce. Za přispění mlynářské chasy pak záletník dostává pořádný výprask.

Film byl natočen před “Staročeským mlýnem postaveným u příležitosti Národopisné výstavy v roce 1895. Stejně jako všechny ostatní filmy tohoto data se ani Dostaveníčko nedá hodnotit objektivně. Nicméně Kříženecký se Švábem-Malostranským natočili vůbec první filmy v celém Rakousku Uhersku a tím jsme se na krátkou chvíli vyšvihli mezi jedny z prvních států, kde vznikl film.

Všechny první Kříženeckého filmy byly natáčeny na kameru a materiál zaslaný přímo od firmy bratrů Lumièrových z Lyonu. Délka materiálu jednoho filmového pásu byla omezena na 17 metrů. Z tohoto filmu se dochovalo 14,7 metrů filmu. Do programu Českého kinematografu byl film zařazen 3. července 1898.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account