Tento den v podstatě navazuje na ten z předchozího dne, který je věnován smutku za oběti pracovních úrazů.
Tento mezinárodní den se dnes více než kdy jindy musí zaměřit na zvyšování povědomí o zavádění bezpečných postupů na pracovištích a na zdůraznění úlohy, kterou sehrávají služby v oblasti BOZP.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je velice široký interdisciplinární (mezivědní) obor. V současné době neexistuje její oficiální definice. V odborné literatuře můžete nalézt různé definice v závislosti na úhlu pohledu na zajištění bezpečnosti práce, např. “Soubor opatření (technických, organizačních, výchovných), která při správné aplikaci nebo realizaci vytvoří podmínky k tomu, aby se pravděpodobnost ohrožení nebo poškození lidského zdraví snížila na minimum”.
Dnes si tento světový den připomínáme již po osmnácté. Za současné koronavirové pandemie je zajištění BOZP obzvláště důležité, neboť skrze pečlivé a včasné zásahy ze strany zaměstnavatele je možné zamezit, nebo alespoň zpomalit šíření nákazy koronaviru na pracovišti. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala příručku pro zaměstnavatele s instrukcemi, jak v rámci zajištění BOZP připravit své pracoviště na COVID-19.
Nutnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci je samozřejmá. Jde nejen o zájem zaměstnanců, ale také celé společnosti, což se výrazněji ukazuje v časech jako za pandemie koronaviru. Pojďme si tak obzvláště dnešní den připomenout nutnost BOZP řádně a včas zajišťovat, stejně jako si vzpomenout na ty, kteří utrpěli pracovní úraz nebo zemřeli při výkonu svého povolání.