Jiří Malásek byl český klavírista, hudební skladatel a aranžér, rozhlasový a televizní hudební dramaturg, otec jednoho z nejlepších současných skladatelů a klavíristů Petra Maláska.

Jiří Malásek se narodil 7. srpna 1927 v Brně. V roce 1946 odmaturoval na brněnském gymnáziu a nedokončil studia práv. Soukromě studoval hru na klavír u Karla Vinkláta, harmonii a kontrapunkt. Už od okupace jako klavírista vystupoval, doprovázel (např. Mílu Spazierovou – Hezkou) a byl členem různých orchestrů a těles (Stomp Club, Continental, Karel Vlach, Dalibor Brázda).

Později působil coby sólový klavírista, kde hrával s různými tanečními orchestry – např. s Orchestrem Karla Vlacha nebo Orchestrem Dalibora Brázdy. Od roku 1955 pracoval také pro Československý rozhlas, kde působil i jako hudební dramaturg. Zde se seznámil se skladatelem Jiřím Bažantem, s nímž později vytvořil známé a úspěšné hudební skladatelské, aranžérské a klavírní duo. Kromě Československého rozhlasu pracoval také pro Československou televizi.

Nahrál celou řadu snímků a kromě toho komponoval, jednalo se nejen o filmovou a scénickou hudbu, ale i o populární písničky, náladovou hudbu k poslechu jakož i o hudbu pro muzikály. Zřejmě jeho nejznámější nahrávkou je jeho interpretace skladby Ballade pour Adeline, nazvaná Balada pro Adélku. Kromě toho také působil jakožto porotce v různých hudebních soutěžích a soutěžních festivalech.

Od 70. let sólově nahrával gramofonová alba klavírních přepisů populárních melodií, jež vycházela pod názvem Romantický klavír Jiřího Maláska.

Za své dílo získal Vyznamenání Za vynikající práci (1968, 1980), Zlatý štít Pantonu (1977), Stříbrnou medaili (1977) za zásluhy a rozvoj výroby hudebních nástrojů a titul Zasloužilého umělce (1980).

Jiří Malásek umírá nečekaně ve svých 56 letech 26. září v roce 1983.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account