Evropský den parků vyhlásila Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC v roce 1999 na počest devadesátého výročí vyhlášení prvních národních parků v Evropě. 24. května 1909 bylo ve Švédsku zřízeno hned 9 národních parků, nejstarších na starém kontinentě.

Tento den je vhodným k tomu, aby si Evropa tuto událost připomněla a zároveň si uvědomila význam velkoplošných chráněných území. Do zmíněné kategorie patří nejenom národní parky (NP), ale např. i chráněné krajinné oblasti (CHKO), přírodní parky či biosférické rezervace (které vyhlašuje UNESCO) a území soustavy NATURA 2000.

Správy těchto chráněných území v celé Evropě připomínají tento den zejména rozsáhlou nabídkou programů pro veřejnost, dnem otevřených dveří, exkurzemi apod. Podrobnosti lze nalézt na stránkách Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC, zastřešující 370 organizací z 38 zemí Evropy, které se starají o téměř 400 chráněných území. Předcházející den, tedy 23. 5. je věnován zkvalitňování životního prostředí měst, tedy jakousi samostatnou platformou pro městské parky.

Národní parky v Evropě I na celém světě chrání na velkých územích tu nejcennější přírodu, kterou na Zemi najdeme. Jejich posláním je svobodný vývoj přírody téměř bez zásahů člověka. Zatímco v zemědělsky a lesnicky obhospodařované krajině příroda vlivem člověka často strádá, alespoň v národních parcích se daří tomu zabránit.

Díky málo narušené krajině národních parků jsou tato území také vděčným cílem velkého množství návštěvníků. Přijíždějí do nich za krásou, která odjinud již mnohdy zmizela, za poznáním světa rostlin a zvířat a jejich přirozeného prostředí i za odpočinkem od ruchu civilizace. Díky tomu se mnohé národní parky po světě stávají národními symboly a vysoce ceněnou kulturní hodnotou.

Mělo by být naším právem i povinností i toto cenné kulturní dědictví chránit pro nás i budoucí generace. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account