Na dnešní den připadá smutné pětadvacáté výročí skonu vynikajícího českého filmového a divadelního herce a dabéra pana Eduarda Cupáka.

Eduard Cupák se narodil 10.března 1932 v zajištěné brněnské rodině Václava a Antonie Cupákových. Malý Eduard nikdy nepoznal existenční útrapy.

Vystudoval konzervatoř a JAMU v Brně. V letech 1955–1959 a pak znovu 1961–1967 byl členem souboru Městských divadel pražských.Už jako nadaný konzervatorista hostoval v letech 1948–1951 ve Státním divadle v Brně. Závist spolužáků a „porušení zákazu“ účinkování mimo školu bylo podnětem pro kárnou komisi (mimochodem složenou právě z jeho ročníkových spolužáků), která se mu snažila zabránit v dokončení školy i získání angažmá.

Režisér Václav Krška si ho i přes značné problémy prosadil do svého filmu Mladá léta navzdory protestům kárné komise i ministra kultury. Díky mladistvému vzhledu hrál až do poloviny šedesátých let mladé chlapce a stal se velmi populárním.

Stěžejní role hrál i v dalších Krškových filmech Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr. Jako Vilík Roškot a Jan Ratkin se stal Cupák symbolem romanticky zasněného dospívajícího chlapce a rozevlátého mladíka. V šedesátých letech se seznámil s o čtyři roky mladším technickým uředníkem ČKD Václavem Květem.

Květ se stal jeho celoživotním partnerem. Společně koupily zříceninu starého mlýna u Velkých Popovic,který se stal Cupákovou celoživotní vášní. Zchátralou ruinu během dvou let nádherně zrekonstruovali. Na stavební úpravy padl všechen volný čas. 

37 let trvající celoživotní soužití s partnerem prožíval nenápadně a bez skandálů. Koncem života jej zhoršující se rozedma plic, podpořená vydatným kuřáctvím, donutila ukončit uměleckou činnost. Své nemoci podlehl 23. června 1996.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account