Jeden z mezinárodních dní, který nebude u nás nejspíš až tak znám, já osobně jsem o něm doposud vůbec nevěděla.

Mezinárodní den Nelsona Mandely vyhlásilo v roce 2009 Valné shromáždění OSN. Je uznáním příspěvku bývalého prezidenta Jihoafrické republiky k šíření kultury míru a svobody. V rezoluci A/RES/64/13 vyjádřilo Valné shromáždení uznání jeho oddanosti hodnotám lidství, úsilí na poli řešení konfliktů, soužití ras, ochrany lidských práv, usmíření, rovnosti pohlaví a práv dětí a dalších zranitelných skupin. Uznává také zásluhy Nelsona Mandely o zlepšování života chudých a jeho výraznou roli v posilování demokracie a podpoře míru na celém světě.

Nelson Mandela (18. 7. 1918 – 5. 12. 2013) byl jihoafrický bojovník proti apartheidu (je to prostě takové oddělování nebo odloučení ras, „barevný“ rasy od bělochů). Největší problém s tím měli právě v jihoafrické republice, kdy byli třeba speciální autobusy jen pro bělochy a pro „barevné“ byli zase jiné. To samé ve školách, běloši měli lepší vybavení, černoši nemohli do kin, restaurací..prostě skoro nikam.

Právě Nelson Mandela „bojoval“ proti rasismu, nerovnostem a chudobě. Mandela vystudoval právo, poté spoluzaložil militantní skupinu Umkhonto we Sizwe za účelem vedení sabotáže (úmyslné škození druhé straně) proti vládě, na to se ale přišlo a tak šel na 27let do vězení za spiknutí.

Byl jihoafrickým prezidentem – prvním černošským prezidentem v letech 1994-1999. V „důchodu“ se věnoval charitě a boji proti chudobě a AIDS.

Mandela obdržel v roce 1988 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1993 spolu s de Klerkem (bývalý jihoafrický prezident) Nobelovu cenu míru (která je udělována osobě nebo organizaci, která „vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů“ . Mezi jeho mnohá ocenění patří jak americká Prezidentská medaile svobody (nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech amerických), tak sovětský Leninův řád (nejvyšší sovětské vyznamenání za přínos vlasti, podporu míru atd.)

V Jihoafrické republice je považován Nelson Mandela za „Otce národa“, často je nazýván svým klanovým jménem Madiba nebo jako Tata (otec).

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account