Mezinárodní den (boje) proti homofobii a transfobii každoročně připadá na 17. května. Toto datum bylo zvoleno jako výročí dne, kdy došlo k vyškrtnutí homosexuality z Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace, stalo se tak v roce 1990.
Smyslem IDAHOT je akcentace respektování práv lidí s jinou než heterosexuální orientací či cisgenderovou identitou a ukončení diskriminace a násilí pramenící z homofobie či transfobie. Původně byl připomínán jen jako den boje proti homofobii, v roce 2007 se k názvu oficiálně připojil i boj proti transfobii a později i bifobii. Spolu s bojem proti intersexismu se tak lze setkat s inkluzivní zkratkou IDAHOBIT (Internatinal Day Against Homophobia, Biphobia, Intersexism and Transphobia; Mezinárodní den proti homofobii, bifobii, intersexismu a transfobii) či jejími variantami.
Na národní úrovni proběhl Den proti homofobii poprvé v Kanadě roku 2003. Iniciátorem Mezinárodního dne proti homofobii se stal francouzský akademik a aktivista Louis-Georges Tin, zakladatel koordinačního výboru IDAHO. Poprvé proběhly akce k tomuto dni ve 40 zemích v roce 2005. Na institucionální úrovni jej jako první hlasováním parlamentu uznala Belgie, následovaly další země.
Klíčovými hybateli změny jsou nevládní organizace. Proto Evropská komise prostřednictvím programů Práva, rovnost a občanství a Erasmus+ podporuje občanské organizace zaměřené na LGBTI. Tyto finanční prostředky putují například na podporu průvodů hrdosti v pobaltských zemích a v České republice, kampaní proti šikaně v řeckých školách či online nástrojů na zamezení nenávistným projevům v Itálii. Za hranicemi EU je homosexualita nadále kriminalizována ve více než 70 zemích a v osmi z nich může vést až k trestu smrti. Obhájce lidských práv pro osoby LGBTI v těchto zemích podporuje Evropský nástroj pro demokracii a lidská práva.