Věřím, že nebudu sama, kdo o tomto Dni neměl ani tušení a přitom se  údajně  slaví již asi 10 let.

Prvotním důvodem bylo upozornění na nápoje, které dokáží tzv. „dobít baterky“. Nicméně odborníci na lidské zdraví se čím dál tím více shodují, že bychom se v jejich konzumaci měli držet zkrátka.

Energetické drinky každopádně představují zajímavý fenomén. V době módních biopotravin, zdravé stravy a hlídání obsahů nejrůznějších sacharidů a tuků v jídle, si vedle toho člověk bez mrknutí oka „nalije“ do těla v 250 ml nápoje 80g kofeinu, 90g taurinu, což je podobná stimulační látka jako kofein a 30g cukru. K tomu další stimulanty centrálního nervového a kardiovaskulárního systému jako vitamin C a vitaminy skupiny B. Podle lékařů je dlouhodobé užívání podobných nápojů nejen zdraví neprospěšné, ale existuje i riziko závislosti.

Odborníci doporučují užívat energetické drinky jen při zcela výjimečných situacích a dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody.

Energetické nápoje jsou vhodným pomocníkem pro dobití energie, ale sami výrobci uvádějí, že denní dávka energy nápoje by neměla být vyšší než 1 až 2 plechovky. Při pití vyššího množství je totiž možné se předávkovat právě kofeinem, také tyto nápoje přispívají k nárůstu obezity.

Mezi nejčastější symptomy předávkování patří záchvaty, halucinace, zrychlený tep, bolesti na hrudi, vysoký krevní tlak a podrážděnost. Při dlouhodobém popíjení vysokých dávek energy drinků pak riskujeme klidně i další problémy – s nadledvinami, slinivkou břišní či centrálním nervovým systémem.

Energetické nápoje by rozhodně neměli pít děti, těhotné a kojící ženy, lidé užívající léky, lidé trpící nespavostí či s úzkostmi a depresemi.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account