Mezinárodní den bílé hole

vznikl na počest základní, ale neodmyslitelné pomůcky, která zrakově postiženým pomáhá již po generace. Den bílé hole se váže ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo, aby se tak zviditelnil a řidiči jej na vozovce nepřehlédli.

Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe se v roce 1944 snažili vyvinout techniku, jakou by mohli nevidomí bílou hůl používat. Jako nejefektivnější se jevila ta, při níž nevidomý pohybuje holí před sebou ve tvaru oblouku a země se dotýká na opačné straně, než kráčí jeho noha. Takto se bílá hůl používá dodnes.

S tímto mezinárodním dnem je u nás spojena již více jak 20 let sbírka Bílá pastelka. Její hlavní část proběhla v minulých dnech, přispívat se ovšem může celoročně. 

Více o sbírce se dozvíte zde: https://www.bilapastelka.cz/darujte/

Světový den žen žijících na venkově

Jste žena a bydlíte na venkově? Pak právě vám patří 15. 10. Světový den žen žijících na venkově. Tento den je věnovaný všem ženám, které na venkově žijí a pracují, většinou v zemědělství. Obětují pohodlí, často za prací dojíždí, a to i v případě, že vedou své vlastní podnikání.

 Venkovské ženy tvoří víc než čtvrtinu světové populace. Díky jejich práci máme zajištěnou přes polovinu světové potravy! I proto Světový den venkovských žen zařadila OSN mezi právoplatné svátky. Hlavním cílem je podpořit tyto ženy a ukázat specifika jejich života.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account