Mezinárodní den proti policejní brutalitě byl ustanoven v roce 1997 a poprvé se konal ve Švýcarsku, důvodem tohoto protestního dne bylo zmlácení dvou dětí švýcarskou policií.

Každému je jasné, že hlavním důvodem tohoto dne je příležitost připomenout si a posílit mezinárodní solidaritu proti neustále se stupňujícímu násilí obecně a hlavně proti narůstající spolupráci mezinárodních policejních složek.

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že nic takového se již neděje, omyl je pravdou. Loni v květnu,

šestačtyřicetiletý George Floyd zemřel po tvrdém zákroku policisty, který mu při zatýkání téměř devět minut klečel na krku. Afroameričanova smrt v USA spustila vlnu největších protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí. 

Davy lidí policisté kromě gumových projektilů rozháněli i slzným plynem, zábleskovými granáty či pepřovým sprejem. Právě použití projektilů však vyvolalo vlnu pobouření. 

Sociální sítě zaplavily názorné fotografie lidí, kteří po zásahu gumovými projektily přišli o oko nebo k jinému úrazu. Podle studie zveřejněné v roce 2017 v odborném časopise BMJ Open tři procenta všech lidí zasažených gumovými projektily zemřou. Z 1 984 zkoumaných lidí postřelených gumovou střelou jich 15 procent mělo trvalá zranění.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account