Předchůdkyní OSN byla Společnost národů – organizace koncipovaná v podobných podmínkách v průběhu první světové války a ustavená v roce 1919 v rámci Versailleské smlouvy „na podporu mezinárodní spolupráce a dosažení míru a bezpečnosti“.

V rámci Versailleské smlouvy vznikla i Mezinárodní organizace práce jako přidružená organizace Společnosti národů. Společnost národů ukončila činnost poté, co se jí nepodařilo zabránit vypuknutí druhé světové války.

V roce 1945 se v San Francisku sešli zástupci 50 zemí na Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání a vypracovali Chartu OSN. Delegáti tehdy rokovali o návrzích vypracovaných zástupci Číny, Sovětského svazu, Spojených států amerických a Velké Británie během srpna až září 1944 v americkém Dumbarton Oaks. Chartu podepsalo 26. června 1945 celkem 50 zemí. Polsko sice nebylo na konferenci zastoupeno a svůj podpis připojilo později, je ale považováno za jednu z 51 zakládajících členských zemí OSN.

Organizace spojených národů oficiálně vznikla 24. října 1945, kdy byla Charta ratifikována Čínou, Francií, Sovětským svazem, USA, Velkou Británií a většinou ostatních signatářských zemí OSN. Každoročně se proto 24. říjen slaví jako Den Spojených národů.

První valné shromáždění OSN se konalo 10. ledna 1946.

Den Organizace spojených národů byl vyhlášen 24. října 1947 Valným shromážděním OSN jako výročí Charty Organizace spojených národů a tento den byl věnován vyjádření všech národů světa, cílům a úspěchům Spojených národů a získáním jejich podpory pro svou práci.

V roce 1971 Valné shromáždění OSN přijalo další usnesení (Organizace spojených národů, rezoluce 2782) a prohlásilo, že Organizace spojených národů vyhlašuje tento den mezinárodním svátkem a doporučuje, že by měl být dodržován jako státní svátek ve všech členských zemích Organizace spojených národů, kterých je v současnosti 191.

Den Organizace spojených národů je součástí Týdne Organizace spojených národů, který probíhá každoročně od 20. do 26. října.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account