Jiří Vyorálek
Narodil se v Třebíči 13.06.1974, vystudoval JAMU v Brně, kde 7 let byla jeho domovskou scénou Husa na provázku; ztvárnil zde např. roli Hamleta či roli Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Michálka. Za souborné uvedení tohoto představení byl v r. 2007 nominován na Cenu Thálie. Jiří Vyorálek je český divadelní, filmový a televizní herec. Ztvárnil například Klementa Gottwalda v televizní minisérii České století či roli Jaroslava Valenty v seriálu První republika. 
 
Jiří Vyorálek – Wikipedie
 
Roman Zach
Roman Zach se narodil 13. června 1973 v Ústí nad Labem. V 19 letech vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Děčíně, ale jeho kroky směřovali na pražskou DAMU. Tamní studium si prodloužil na osm let, protože se mu nechtělo na vojnu, nakonec ale školu ani nedokončil.
Po opuštění studia DAMU zamířil do pražského Činoherního klubu (1995-2004), kde získal první pořádné angažmá. Následovalo Národní divadlo (1996/1997), Dejvické divadlo a také Činoherní studio v jeho rodném Ústí nad Labem, kde si zahrál např. roli Hamleta. V současné době je na volné noze, nejvíce jej ale můžeme vidět především v pražském divadle Komedie (dříve Pražské komorní divadlo). Více než dva metry vysoký herec dnes hraje v inscenacích Kanibalové, Kvartet, Rekonstrukce – oheň v hlavě a hraje i hlavní roli Parsifala ve stejnojmenné hře Davida Jařaba. e známý z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě jako gynekolog MUDr. Michal Šebek, ze seriálu Redakce jako Kamil Fořt, ze seriálu Modrý kód jako MUDr. Roman Nikolajev Vilkin. 
Studio DVA - Své narozeniny dnes slaví Roman Zach. Přejeme... | Facebook
Theodor Pištěk
heodor Pištěk se narodil 13. června 1895 v Praze na Vinohradech do rodiny herce a divadelního ředitele Jana Pištěka (1847 – 1907) a herečky Marie Kouskové – Slánské – Pištěkové. Již od dětství hrál s bratrem na rodinné scéně vinohradské Arény. Odmaturoval na vinohradském gymnáziu a přihlásil se na studium medicíny. Za války sloužil v rakouské armádě a po skončení války musel řídit po zemřelém otci divadlo Aréna (1918 – 1919). K. H. Hillar angažoval jako herce do Vinohradského divadla (1919 – 1921). Později hrál v Divadle Vlasty Buriana, v nuselském Tylově divadle (1936 až 1945) a v Divadle S. K. Neumanna v Libni (1947 – 1951), kterému dokonce nějakou dobu řediteloval. 
Samostatnou kapitolu tvoří filmy, ve kterých mu byla nerozlučnou partnerkou Antonie Nedošínská (STRÝČEK Z AMERIKY, MATKA KRÁČMERKA, JEDNA Z MILIONU, BARBORA ŘÁDÍ, KLAPZUBOVA XI., OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA, KARIÉRA MATKY LÍZALKY, PRVNÍ POLÍBENÍ, CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH, STUDENTSKÁ MÁMA, VDOVIČKA SPADLÁ S NEBE aj.).
Po válce se před kamerou objevoval již jen sporadicky (NEZBEDNÝ BAKALÁŘ, ČAPKOVY POVÍDKY, PYTLÁKOVA SCHOVANKA, VESELÝ SOUBOJ, CÍSAŘŮV PEKAŘ a PEKAŘŮV CÍSAŘ, ANDĚL NA HORÁCH, FLORENC 13:30). Naposledy si Pištěk zahrál princova pobočníka v pohádce PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU (1959). Martin Frič o něm sestavil střihový medailon THEODOR PIŠTĚK (1958).
Theodor Pištěk
Spolupracoval rovněž s rozhlasem. V roce 1941 se stal nositelem Národní ceny za film POSLEDNÍ PODSKALÁK (1940), získal titul Průkopník českého filmu (1946) a byl mu udělen titul Zasloužilý umělec (1955). Po válce byl funkcionář revolučního Svazu českých filmových pracovníků. Theodor Pištěk zemřel 5. srpna 1960 na své chatě v Mukařově ve věku šedesáti pěti let.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account