Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof vyhlásila OSN již v roce 1989 a připomínáme si ho od roku 1990.

Ten od svého vyhlášení až do roku 2010 připadal na každou druhou říjnovou středu. Od roku 2010 je Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof stanoven na 12. října (někdy uváděn i 13. října).

Co nám má tento mezinárodní den vlastně připomenout?

V podstatě by měl vést k zamyšlení nad tím, jak člověk svým chováním může ovlivňovat (ve smyslu omezovat) přírodní katastrofy, především změny klimatu a globální oteplování. Dnes máme možnost katastrofy s velkou přesností předvídat: ať už se jedná o zemětřesení, povodně, hurikány a další; ovšem možnosti, jak těmto katastrofám předcházet, jsou přece jenom značně omezené.

Můžeme například eliminovat znečištění životního prostředí, ale doposud není prokázáno, že bychom tím zásadně ovlivnili změny klimatu. Nicméně právě tyto možnosti, kterými můžeme zmírňovat přírodní katastrofy, nám zmiňovaný mezinárodní den připomíná a na řadě míst jsou lidé formou vzdělávacích akcí s potřebnými informacemi seznamováni. Jako příklad poslouží povodně: nezabráníme jejich vzniku (přírodě přece jen poroučet neumíme), ale můžeme například upravit vodní toky, stavět protipovodňové zábrany nebo si uvědomit, že by se nám mohla vymstít  stavba domů v povodňových oblastech…

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account