Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (ve zkratce MDŽD ve vědě) připadá na 11. února. Valné shromáždění Organizace spojených národů jej vyhlásila v prosinci 2015. Svátek má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.
Při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě si připomínáme, že je třeba vážit si přínosu žen pro vědu a společnost. Ženy vědkyně stojí za inovativním výzkumem po celém světě. I přes jejich pozoruhodný vědecký přínos představují ženy stále jen asi jednu třetinu výzkumných pracovníků na světě, jsou placeny méně než jejich kolegové vědci a jejich práce málokdy dostává uznání, které si zaslouží.
Ženám byly uděleny pouze 3 % Nobelových cen za vědu.
V roce 2017 bylo ve vědě a výzkumu v České republice zaměstnáno 107 773 lidí a pouze 32 576 z nich byly ženy. Podíl žen v oblasti vědy o živé přírodě činil v roce 2017 jen 25 % v celostátním měřítku.
Údaje z let 2016 a 2017 ukázaly nejnižší účast žen ve vědě od roku 2000, kdy se data začala systematicky shromažďovat. V mezinárodním měřítku má Česká republika vůbec nejnižší poměr žen ve vědě a výzkumu v celé Evropské unii a jejich poměr se z dlouhodobé perspektivy nadále zmenšuje.