Počátky Světového dne veganství sahají do roku 1994, konkrétně do Anglie. Tento den ustanovila Louise Wallis, DJ-ka, zpěvačka, aktivistka za práva zvířat a zároveň prezidentka britské veganské společnosti, která v roce 1994 oslavovala 50. výročí svého založení. Společnost tedy ještě v roce 1944 založil Donald Watson, avšak s nápadem vytvořit pojem “veganský”, který dosud neexistoval, ale údajně přišla jeho manželka.

Lidé se stávají vegany z několika důvodů. Obecně je hlavním důvodem nesouhlas se zabíjením zvířat, respektive s chovem zvířat ve špatných podmínkách a následují ekologické argumenty. Jak to spolu souvisí? V srpnu 2019 vydalo OSN velkou studii IPCC. Vyplynulo z ní, že až 26 % emisí pochází z jídla. Z toho až 58 % emisí tvoří výroba a zpracování masa.

Britská veganská společnost na svých stránkách publikovala několik zajímavých faktů o tom, co se sebou veganský životní styl přináší: Pokud by byl svět veganský, mohlo by to do roku 2050 zachránit 8 milionů lidských životů, snížit emise skleníkových plynů o dvě třetiny a vést k úsporám souvisejícím se zdravotní péčí a škodami na podnebí ve výši 1,5 bilionu dolarů. Vědci navíc opakovaně tvrdí, že vyhýbání se masu a mléčným výrobkům je jediný efektivní způsob, jak snížit ekologický dopad na Zemi, protože chov zvířat poskytuje pouze 18 % globálně dodávaných kalorií, ale zabírá 83 % zemědělské půdy.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account