Byť s manželem ani jeden alkoholu neholdujeme, víno nám navíc vůbec nechutná, tak v rámci dovolených na jihu Moravy jsme samozřejmě nemohli vynechat procházku mezi vinnými sklípky. A tou první lokalitou byly Plže, které se nachází jen pár km od města Strážnice a cca 14 km od Hodonína.

Sklepy Plže získaly své jméno podle značného výskytu hlemýžďů v této oblasti. Vinné sklepy jsou připomínány již v 15. století. Průčelí některých sklípků jsou omítnuta jednoduchou, ale krásnou kombinací bílé a modré barvy, jiná jsou navíc zdobena barevnými ornamenty.

V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika. Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína.

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Také jsem jen příležitostní vinařka, ale navštívila jsem Jižní Moravu konkrétně Pavlov a bylo to úžasné i když nejsem profík ve vínech. Ta atmosféra, příroda….

  2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Já tedy víno ani jiný alkohol taky ne, ale chápu, proč jste místo navštívili. Krásné sklípky…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account