Těžko dnes potkáte člověka, který by alespoň občas nepoužíval sluchátka. Málokdo si už ale uvědomuje důležitost jejich čištění. Ačkoliv se na první pohled mohou zdát čistá, opak je pravdou. Nečistoty prostředí vnějšího i vnitřního ve vašich uších sluchátka zanášejí, což kromě kvality zvuku může ovlivnit také vaše zdraví. Proto péči o své mnohdy každodenní společníky nepodceňujte.
Trh nabízí různé druhy sluchátek, pro zjednodušení můžeme mluvit o špuntových (např. LAMAX Duals1), která se umisťují do uší či náhlavních (např. LAMAX NoiseComfort ANC), jež uši překrývají. V obou případech budete pro jejich údržbu potřebovat jen pár věcí běžně se vyskytujících v domácnosti. I když lze použít vlhký hadřík, přece jen je lepší se kontaktu s vodou vyhnout, aby se do otvorů nedostala tekutina. Raději použijte například ubrousky napuštěné dezinfekčním roztokem, ideální jsou ty na čištění brýlí. Dále si připravte vatovou tyčinku, měkký hadřík nebo papírové kapesníky a měkký zubní kartáček či štěteček.
Jdeme do akce
Základním pravidlem, než vůbec začnete sluchátka čistit, je jejich odpojení, v případě bezdrátových vypnutí. U špuntových sluchátek do uší by údržba měla probíhat ideálně na denní bázi, neboť jsou obaleny ušním mazem, jehož nashromáždění může způsobit i infekci či záněty uší. Nejprve tedy sejmeme silikonové nástavce, které jediné můžeme omýt mýdlovou vodou pro zbavení mazu, lehce osušíme a necháme vyschnout. Raději je takto nechte déle, aby byly opravdu suché. Ideální je čistit večer a sušit přes noc.
Mřížky nejlépe vyčistíme jemným kartáčkem na zuby či štětečkem, rozhodně nepoužívejte ostré předměty. Ty by sluchátka mohly poškodit, a navíc nečistoty zatlačit dovnitř. Mřížky při čistění směřují vždy dolů, aby vše, co chceme odstranit, padalo pryč, a ne do sluchátek. Nechce-li se špína pustit, lze použít hmotu na lepení poznámek, která na sebe veškerý prach nabalí. Na dočištění sluchátek, u mřížky velmi opatrně, využijte vlhčeného dezinfekčního ubrousku.
Velmi podobně probíhá čištění i u sluchátek náhlavních. Ačkoliv se na nich nevyskytuje ušní maz, nečistoty se jim nevyhýbají. Největší rozdíl v jejich údržbě spočívá v tom, že na sobě mívají různé materiály. Prvně se tedy podívejte do návodu, který poradí, co snesou. Náušníky bývají nezřídka kožené, a právě kůže potřebuje zvláštní péči, aby nepopraskala. V tomto případě tak nejen čistíme, ale také ošetřujeme speciálním přípravkem, což však postačí jen jednou za přibližně půl roku. Celá sluchátka opět otřeme, dáme si záležet hlavně v záhybech, a vyčistíme mřížky.
Příslušenství nevynecháváme
Součástí bezdrátových sluchátek do uší, tzv. špuntů je i pouzdro, a právě na jeho údržbu bychom také neměli zapomínat. Některá pouzdra jsou nabíjecí, proto i v tomto případě se držte dále od vody. Na vnější část se hodí opět použít vlhčený ubrousek či hadřík. U vnitřní části máme dvě možnosti, buď obsahuje vyjímatelný látkový díl, který lze přeprat ve vodě, nebo vnitřní část očistíme vatovou tyčinkou či jemným kartáčkem.
Náhlavní sluchátka mívají často herní charakter, proto jejich součástí bývá mikrofon. I ten vyžaduje péči, která nezabere příliš času, avšak přispívá k dobré kvalitě zvuku. Mikrofon, podobně jako sluchátka otíráme dezinfekčním ubrouskem či hadříkem a štětečkem nebo jemným kartáčkem na zuby odstraníme nečistoty. Pokud je mikrofon zakryt tzv. houbou, sundáme ji a přepereme. Tento typ sluchátek bývá připojen přes drát, čas od času tedy vyčistěte i zdířku. Nejsnáze to půjde ohnutou kancelářskou sponkou podlepenou oboustrannou lepenkou, kterou opatrně zasuneme do zdířky a lehce zatočíme.
Správná péče nespočívá pouze v čištění
K základním pravidlům patří u sluchátek to, že je nikomu nepůjčujeme. Důvod je jasný – hygiena. Ušní maz, bakterie a viry z vnitřního i vnějšího prostředí mohou snadno způsobit ušní infekci, zánět kůže či mykotické záněty. Nic z toho jistě nechcete, proto si svá sluchátka dobře hlídejte. A samozřejmě dbejte i na dobrou hygienu svých uší.
Sluchátka nenoste po kapsách, tlak jim neprospívá. Rozhodně neocení ani to, když je necháte někde pohozená. Při nepoužívání je skladujte v obalu, který je chrání před nečistotami a vlhkostí. Pokud mají sluchátka kabel, dbejte na to, aby nebýval příliš zauzlovaný. Při transportech jej velmi opatrně zatočíme, ale nijak neutahujeme. Jinak je nejlepší ponechat kabel volně a co nejpřirozeněji ležet třeba na stole.
Závěrem ještě drobná rada pro případ, že by se vám sluchátka nedopatřením namočila. Nejprve je osušte savým hadříkem, chvíli nechte a pak umístěte do sáčku s rýží či jiným materiálem pohlcujícím vlhkost. Tam je pak nechte klidně celý den.
Zdroj: LAMAX
Foto: se souhlasem LAMAX
Oči, uši, nos, jazyk. Obecně vzato smyslové orgány jsou něco, o co se příliš nestaráme a pak se divíme, že v padesáti nosíme brýle, naslouchátka, nebo nám odchází právě ten čich. No, pro mě je hodně velké téma správné světlo a svícení v bytě. Chce to mít ty správné žárovky, ale taky umět svítit a celkově se k těm očím chovat. Sluchátka moc nenosím, ale pokud ano, tak po použití desinfikuji. 🙂
to jsem v životě nepotřebovala a věřím, že ani nebudu nikdy strkat do uší
Super, díky.