Romantický Lovecký zámek Humprecht byl pojmenován po svém zakladateli, známém barokním kavalírovi hraběti Janu Humprechtu Černínovi z Chudenic, který patřil k nejbohatším příslušníkům české pobělohorské šlechty.

Zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Objekt oválného půdorysu sestává ze dvou zděných válců, z nichž ten vyšší a užší druhým nižším prostupuje. Ústřední prostory zámku se nacházely v prvním patře, zatímco patro druhé, které vzniklo až po požáru roku 1678, sloužilo spíše pro služebnictvo a méně urozené hosty. Ve druhém patře přiléhá k obvodové zdi zámku dřevěný, dříve ocelový ochoz. Na střeše zámku byl na místě kříže v roce 1829 vztyčen turecký půlměsíc. Podoba zámku je v českých zemích naprosto neobvyklá.

V přízemí zámku se nachází jídelna. Hlavní sál zámku v patře je místnost vysoká 16 metrů, zdobená freskami ze života Černínů od Richarda Wiesnera. Sál má pozoruhodnou akustiku. V zámku se dále nachází knihovna z roku 1760 s 2.500 svazky, černá kuchyň s cínovým, měděným a keramickým nádobím a ve druhém patře expozice tzv. selské jizby. Patra jsou spojena dřevěným schodištěm.

Tagy:
3 Komentářů
 1. NelaVávrová 11 měsíců ago

  Tam jsem nebyla a velmi mne zaujal 🙂

  • Author
   Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

   Určitě stojí za prohlídku, je moc pěkný….jen jsem nyní nekoukala, zda náhodou ještě nebude letos zavřený, vím, že loni tam probíhaly nějaké rekonstrukční práce.

 2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

  Krásný malý zámek, na který mám taky vzpomínky… děkuji za připomenutí

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account