Romantický Lovecký zámek Humprecht byl pojmenován po svém zakladateli, známém barokním kavalírovi hraběti Janu Humprechtu Černínovi z Chudenic, který patřil k nejbohatším příslušníkům české pobělohorské šlechty.

Zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Objekt oválného půdorysu sestává ze dvou zděných válců, z nichž ten vyšší a užší druhým nižším prostupuje. Ústřední prostory zámku se nacházely v prvním patře, zatímco patro druhé, které vzniklo až po požáru roku 1678, sloužilo spíše pro služebnictvo a méně urozené hosty. Ve druhém patře přiléhá k obvodové zdi zámku dřevěný, dříve ocelový ochoz. Na střeše zámku byl na místě kříže v roce 1829 vztyčen turecký půlměsíc. Podoba zámku je v českých zemích naprosto neobvyklá.

V přízemí zámku se nachází jídelna. Hlavní sál zámku v patře je místnost vysoká 16 metrů, zdobená freskami ze života Černínů od Richarda Wiesnera. Sál má pozoruhodnou akustiku. V zámku se dále nachází knihovna z roku 1760 s 2.500 svazky, černá kuchyň s cínovým, měděným a keramickým nádobím a ve druhém patře expozice tzv. selské jizby. Patra jsou spojena dřevěným schodištěm.

Tagy:
3 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Tam jsem nebyla a velmi mne zaujal 🙂

  • Author

   Určitě stojí za prohlídku, je moc pěkný….jen jsem nyní nekoukala, zda náhodou ještě nebude letos zavřený, vím, že loni tam probíhaly nějaké rekonstrukční práce.

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krásný malý zámek, na který mám taky vzpomínky… děkuji za připomenutí

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account