To, že letošního 7. dubna vychází na Velký pátek, kdy si připomínáme dle křesťanského kalendáře ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt na Kalvárii ví asi každý. To, že tento den je uznáván jako Světový den zdraví, už možná tolik známé není, ale to, že dnešek je zasvěcen i bobrům, to je pro mě naprostá novinka.
Mezinárodní den bobra má za cíl zvýšit povědomí o strádání hlodavců. Bobři jsou známí tím, že kácejí stromy, ale věděli jste, že využívají každý kousek stromu, který pokáceli? Požírají pupeny, kůru a listy a poté ohlodávají větve a kmen na menší kousky, ze kterých staví. Přehrady jsou užitečné při prevenci povodní a sucha, obnovují severní mokřady a pomáhají čistit vodu. Největší přehrada postavená bobry je v národním parku Wood Buffalo v Albertě v Kanadě a je dlouhá 850 metrů!
Stejně jako my si bobři staví obydlí, v jejich případě hrady nebo nory. Umí si přeměňovat životní prostředí k obrazu svému. Staví hráze z toho důvodu, že potřebuje mít zaplavený vchod do svého obydlí a také proto, aby se dostal po vodě, kde se cítí bezpečně, k potravě. Když bobrovi nestačí hráz, dokáže si vybudovat plavební kanál až k místu, kam potřebuje.
Také děkuji za obohacení, netušila jsem.
Tak to jsem ráda, že se článeček líbil.
To je svátek, MD bobrů, paráda a díky za nové obzory 🙂
Že? Člověk se dozvídá pořád nějaké novinky…. 🙂