Milujete pohyb a chcete do svých sportovních aktivit zapojit vašeho čtyřnohého parťáka? Poradíme vám několik tipů, jak začít a čeho se vyvarovat. Obecně platí, že každý pes (pokud už není senior) má rád pohyb, ale ne každý se hodí na sport.

Každé plemeno má jiné dispozice

Energická a sportovně založená plemena, jako je border kolie, australský ovčák, husky nebo retrívr, jsou ideální pro většinu sportů. U větších plemen je však nutné s pravidelným sportem počkat až do završení tělesného vývinu, zhruba do roku a půl věku. Naopak menší, krátkolebá a krátkonohá plemena by neměla být pravidelně vystavována velké fyzické zátěži a sportovní aktivita u nich přichází v úvahu spíše rekreačně.

Poraďte se s odborníkem

Pokud chcete začít s pravidelným sportem, doporučujeme poradit se s profesionálním trenérem psů, zda je ten váš vhodný pro konkrétní sport. Důležité je předem posoudit také zdravotní stav vašeho mazlíčka, a to je zase možné pouze u veterináře. Obecně ale platí, že klouby starších psů není vhodné zatěžovat sportovními aktivitami. Stejně tak tomu je u štěňat, u kterých musíme věnovat pozornost etapám vývinu kostí, které bychom neměli zatěžovat do úplného vyvinutí. Pozor, jednotlivé kosti v těle psa se vyvíjí v různých fázích. U velkých plemen je plná zralost mezi 18. a 24. měsícem věku.

Pozor na počasí

V horkém počasí, klasicky v letní sezóně, se fyzicky náročným sportům se psem raději vyhněte a směřujte je do chladnějších měsíců. Psi se nemohou ochlazovat potem jako lidé a mohlo by dojít k přehřátí. V létě volte spíše procházky ráno či večer, případně psa vezměte k vodě, kde se může svlažit. Plavání je navíc šetrné k jeho kloubům a mohou ho provozovat i starší psi.

Jaký sport vybrat?

Jako nejjednodušší pro začátek se jeví turistika. Pokud rádi trávíte čas v přírodě, je to skvělá volba – výlety do polí, hor, lesů nebo na pláž jsou pro psy vzrušující a plné nových vjemů. Pokud je váš pes energický a má rád běhání, můžete společně praktikovat canicross – běh se psem připevněným k vašemu pasu nebo bokům speciálním postrojem, který neomezuje jeho dýchání a pohyb a optimálně rozloží tah. Můžete se věnovat také speciálním psím sportům, jako jsou agility s překážkami, dog frisbee, dogtrekking, který kombinuje turistiku a orientační běh s psím společníkem, a podobně.

Začínejte postupně a pozvolna zvyšujte intenzitu

Dbejte na známky únavy a nevyčerpávejte psa příliš dlouhým tréninkem. V každém ze sportů je důležité, aby byl pes dobře motivován a měl radost ze spolupráce s páníčkem.  Sportování s vaším psem může být nejen zábavné, ale i prospěšné pro vaše zdraví a vztah s ním. Pozor ale dejte na jeho bezpečnost, správné vybavení a přiměřenou zátěž. A nezapomeňte, že každý pes je jedinečný, takže respektujte jeho schopnosti a limity.

Foto: Pexels.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account