V rámci velikonočního cestování nás naše cesty přivedli až do této malebné obce, velmi se nám líbila zdejší sváteční výzdoba i velké množství jarního kvítí v okolí kostela. Ten je nyní dominantou obce poté, co sousední zámek stále chátrá a hledá nového majitele.

Podle tradice a pověsti v Kounicích existoval kostel již ve 12. století. Připomínaný roku 1350 ve farním děkanátu Kouřimském a doložen jako farní kostel roku 1352. Ze středověkého kostela se dochovala příčně obdélná průčelná gotická věž, která měla obranný charakter. Při rekonstrukci, která probíhala v roce 1988, bylo pod barokní omítkou odkryto pěkné středověké kvádříkové zdivo z pískovce.

Stará gotická loď kostela byla roku 1834 stržena a následovala výstavba lodi nové, větší v novorománském slohu. Tato jednoloď má obdélníkový půdorys, presbytář je od lodi oddělen dvojitým obloukem a je zakončen půlkruhovou apsidou. Po stranách apsidy jsou umístěny dva pravoúhlé přístavky.

Loď je zaklenuta českou plackou, presbytář je zastropen valenou klenbou, přecházející v půlkruhovém závěru do tvaru konchy, stěny zdobí pilastry. Ve stěnách lodi jsou dvě lunetová okna od Jana Veselého, která byla umístěna roku 1910. Střecha je sedlová.
S přístavbou nové lodi bylo také pozměněno vnitřní uspořádáni věže a vnější vzhled. Do západní stěny bylo zasazeno půlkruhové okno a ve stejné výšce byl uvnitř lodě zřízen kůr. Do stejné stěny věže byl umístěn klasicistní portál
Tagy:
5 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Zde jsem nikdy taky nebyla…

  • Author

   Jo, pro nás to bylo také překvapení a ještě větší, když jsem pak večer logovala kešky a zjistila jsem, že zde u rybníku jsme jednu sbírali i v roce 2019 cestou do skanzenu v Kouřimi 🙂

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  škoda, že jste nevyfotila výzdobu, pěkná inspirace….

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account