Podzim je jako stvořený pro čtení. Venku je brzy šero, takže děti nemůžou být tak dlouho venku, a je potřeba je někdy zabavit. Já si moc ráda s vnoučky čtu. Nejen před spaním, ale i přes den. Děláme si milé „čtecí chvilky“ – uvařím klukům kakao, nebo horkou čokoládu, zalezeme si pod deku, a čteme si. Při čtení si rovnou o příběhu z knížky povídáme, a občas mne postřehy dětí překvapí. Všímají si i toho, co mě přijde nepodstatné. U takového povídání se vždycky i hodně nasmějeme, protože nás napadá, jak by mohl příběh vypadat, kdybychom ho domýšleli my sami.
Mám moc ráda knížky o zvířátkách.  Nedávno jsem objevila nakladatelství Kazda. Tam je tolik nádherných knížek o zvířátkách, že jsem nevěděla, kterou vybrat dřív.  Tentokrát jsem vybírala pro mladší vnoučky, takže jsem volila z knih pro menší děti.
Vybrala jsem leporelo Jak zvířátka chodí spát, a knížky o Kamarádech z Medového lesa.

Leporelo – tedy kniha pro nejmenší Jak zvířátka chodí spát je nádherná a roztomilá knížka, plná říkanek na dobrou noc.
 
Veršované říkanky jsou krátké, právě tak, aby se líbily těm úplně nejmenším dětem. Pevné listy mohou děti samy otáčet, vydrží i nepříliš šetrné zacházení těch nejmenších tlapiček.
Měsíc ti jistě poví rád
O tom, jak zvířátka chodí spát.
Přitulí se, zavrtají
Hned se jim očka zavírají.
 
Jak dávají lvi dobrou noc?
Seknou tlapkou, ale ne moc.
Taťka k lvíčátku se sklání
Pohlazení, pousmání.
 
Velká sova zahoukala,
Se sovátkem si povídala:
„jsi ještě malá na první let.
Načechrej pírka, usni hned“
 
Tyhle milé říkanky děti zklidní, a přinesou jim určitě krásný sen. I dospělým je při čtení říkanek hned tak nějak milo u srdce. Knížka je vhodná pro děti od 18 měsíců – pokud ale budete s dětmi prohlížet vy, zvládnou to určitě i menší děti.

Kategorie: Pro děti a mládež
Hmotnost: 0.2 kg
Autor: Marina Rachner
Jazyk: čeština
Počet stran: 16
Věková kategorie: 18 měsíců
Vazba: Pevná, celobarevná
Formát: 170 x 170 mm
ISBN: 978-80-88316-37-4
Ilustrace: Anne-Kristin zur Brügge

 
Leporelo můžete koupit po kliknutí zde: Jak zvířátka chodí spát
 
Další knížky vhodné pro malé děti od 4 let jsou Kamarádi z Medového lesa od Andrey Schütze.
První díl se jmenuje Kamarádi z Medového lesa – Jak zahnat stesk, druhá knížka Kamarádi z  Medového les – Králíčci v ohrožení.
Hlavní postavy obou knížek jsou zvířátka – čtyři zvířecí kamarádi, kteří jsou spolu rádi, a zažívají v lese různá dobrodružství.
Lišák Míša – je zvědavý, malý objevitel. Má dobré srdce a je s kamarády moc rád.¨
 
 Laňka Daňka – opatrná a zdrženlivá, velmi chytrá a moudrá. Vnímá pocity a nálady ostatních, a radí jim, když potřebují.
 
Divoké prasátko Chrochtík – mazané, veselé prasátko, co rádo hledá dobrodružství, zatímco jeho maminka stále hledá jeho.
 
Posledním z party čtyř zvířecích kamarádů je mývalka Makovička – ráda se o všechny stará, pečuje o čistotu a každou chvíli radostně zatleská. Jméno dostala podle vlčího máku, který ráda nosí ve vláskách ( tedy chlupech na hlavě).
 
První díl – kniha má podtitul Jak zahnat stesk. Příběh je o tom, jak na pasece v medovém lese jednoho dne vyrostla lesní školka. Pomáhá v ní i pan hajný, a učí děti spolu s paní učitělkou, jak je v lese krásně, a co se v lese smí, a co ne. Poznávají zvířátka a rostlinky, a samozřejmě si hrají.
 
První příběh je o malém Davídkovi, kterému je ve školce první dny smutno. Aby si nestýskal, a užíval si krásné dny v lese, mu pomohou právě čtyři zvířecí kamarádi.
Druhá kniha má podtitul Králíčci v ohrožení. V téhle knížce trochu zlobivá a neposlušná Pavla zajde při procházce do lesa a ztratí se. Najde při svém útěku králíčky v kleci, a chce je zachránit. Na pomoc jí přispěchají opět zvědaví zvířecí kamarádi. Sami ale pomoct neumí, tak Pavle pomůžou najít cestu do lesní školky za hajným.
 
Oba příběhy se zvířátky jsou napsané tak, aby je pochopily už malé děti. V příběhu jsou krátké věty, takže knížky jsou fajn i pro prvňáčky, co se učí číst – jako jejich první čtení na procvičování. Děti se nenásilnou formou dozví, že když jsou v lese, nejsou tam samy. V lese žijí i zvířátka, která tam jsou, i když je zrovna nevidíme. Tyhle příběhy se zvířátky vnoučky moc baví. Hodně se ptají i na to, jak zvířátka žijí, a co dělají. Knížky jsou psané velmi čtivě, příběh má jasnou linku, takže se v něm děti neztrácejí, a moc je baví. Kromě hezkého příběhu tyhle nádherně a roztomile ilustrované knížky učí děti i lásce k přírodě.
Pokud máte doma malé děti, kterým čtete před spaním, nebo prvňáčky, kteří začínají číst sami – pro ně jsou tyhle knížky prima tip. Nejsou jako klasické pohádky, kde Honza bojuje s vymyšleným drakem. Děti v knížce poznávají opravdová lesní zvířátka, a možná vás překvapí, když si s dětmi o knížce budete povídat, kolik věcí děti zajímá, a jak zajímavé mají postřehy.
Knihy Kamarádi z Medového lesa Jak zahnat stesk a Kamarádi z Medového lesa Králíčci v ohrožení napsala Andrea Schütze, ilustrovala Carola Sieverding. Knížky jsou doporučované od 4 let, já jsem je četla i tříletému vnukovi a skvěle jim rozuměl.
Pokud si chcete knihy prohlédnout, nebo koupit, klikněte zde: Kamarádi z Medového lesa Jak zahnat stesk  a  Kamarádi z medového lesa Králíčci v ohrožení.

Obě knihy můžete koupit v sadě za výhodnou cenu po kliknutí zde: Kamarádi z Medového lesa Jak zahnat stesk a Králíčci v ohrožení
 
 
V nakladatelství Kazda najdete spoustu dalších krásných knížek. Celý sortiment eshopu a nakladatelství si můžete prohlédnout zde: knihykazda.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account