Prázdniny – spousta zábavy, výletů a zážitků. Návrat do školních lavic a konec rozvolněného denního režimu tak nemusí být pro mnohé děti příjemný. Aby děti nebyly roztržité, nesoustředěné a unavené, měli by je rodiče na začátek školního roku pomalu připravovat týden až dva před koncem prázdnin. To platí i pro ratolesti nastupující do první třídy.
Nástup vs. návrat
Nastupuje vaše dítko do školky či školy poprvé, nebo se vrací do již známého prostředí? První případ, zejména nástup do školky, představuje zásadní životní změnu často doprovázenou pláčem, obavami, nejistotou a stresem. Dejte dítěti najevo pochopení a ujistěte ho, že tyto pocity jsou přirozené. „Dítěti by se mělo dostat zejména pravdivých informací o tom, co ho čeká, jaký je režim mateřské školy, co nového se může naučit, že se seznámí s novými spolužáky a bude součástí kolektivu, že ho čekají jiné a atraktivní činnosti, než na jaké je zvyklé doma,“ vyjmenovává dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová. Na nástup do školy se však už většina dětí spíše těší, a proto je dobré toho využít a v těšení je podpořit. I tady je ale vhodné být pravdivý a autentický. Ve druhém případě je pomoc rodičů nezbytná hlavně u mladších dětí. Namotivujte je třeba tak, že se znovu uvidí se svými spolužáky, kterým budou moci vyprávět své zážitky z prázdnin. Neklaďte tedy důraz pouze na školní výuku a její výsledky, ale i na sociální vazby a psychickou pohodu dítěte ve třídě.
Včasný návrat domů a dostatek spánku
Pokud se v druhé polovině prázdnin chystáte na společnou dovolenou nebo děti vyšlete na tábor, mějte na paměti, aby se nevracely domů na poslední chvíli, ale alespoň týden před začátkem školy. Ten pak využijte na postupnou úpravu jejich denního režimu. Většina dětí ho má totiž během letních prázdnin úplně jiný než během školního roku. Chodí pozdě spát, pozdě vstávají. Dohlédněte, aby zhruba jeden až dva týdny před koncem prázdnin chodily včas spát a stejně tak i v rozumnou hodinu vstávaly. Přechod do školního režimu, kdy budou muset dodržovat časný začátek výuky, pak nebude takový šok a budou třeba i víc odpočaté. Můžete vsadit i na různé pomocníky ve formě bylinných čajů či doplňků stravy, jako je například novinka v podobě zklidňujícího sirupu Barny’s Dětský HypnoX®.
Opakování hrou
Děti snáze přivyknou školnímu režimu a budou více soustředění, když si s nimi dáte malé opáčko. Opakování učiva přitom nemusí být za trest. Nenechávejte ho až na konec prázdnin a procvičujte s dětmi formou her průběžně během celého léta. Dějepis můžete oživit při návštěvě hradu, angličtinu při sledování oblíbené pohádky, matematiku při počítání úrody ze zahrádky, přírodovědu při poznávání rostlinek během výletu atp. Pravopis si osvěží prázdninovým deníkem, do kterého mohou psát a kreslit své zážitky. A co nejvíce času věnujte čtení.
Plánujte kroužky a další zážitky
Společně se školní výukou začínají i kroužky. Nechte dítě, ať si alespoň jeden zvolí podle svého. A pokud plánujete kroužků více, dbejte na to, aby dítěti zbyl dostatek volného času nejen pro domácí úkoly, ale i odpočinek a kamarády. Namotivujte ratolesti na další prázdniny, které je během školního roku čekají, ale i na víkendové aktivity. „Nezapomínejte na staré známé pravidlo, co funguje na jedno dítě, nemusí zafungovat na to druhé, každé dítě je originál. Vy svého potomka znáte nejlépe a víte, jak mu nejvíce pomoci. Snažte se do něj vcítit, představte si sebe na jeho místě. Řiďte se tedy především podle osobnosti vašeho dítěte a také podle svých vlastních možností,“ uzavírá dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová.
Výběr aktovky nechte na dětech
Nedílnou součástí konce prázdnin je také šílenství v podobě nakupování spousty školních pomůcek. Neodkládejte tuto povinnost na poslední chvíli a zapojte do ní i děti. Uvidíte, že pokud si budou moct samy vybrat sešity, penál (zejména s oblíbenou postavičkou z pohádky), aktovku nebo nové oblečení, budou se do školy těšit o to víc. A navíc se budou moci i pochlubit.
Povzbuďte imunitu
Přelom srpna a září znamená i pomalý, ale jistý příchod chladných dní a s ním podzimních viróz. Děti si ve škole předávají rýmu a kašel raketovou rychlostí, a proto nečekejte a začněte posilovat jejich imunitu ještě před nástupem do školy. Dohlédněte na to, aby mělo vaše dítko dostatek pohybu, zdravou stravu, dostatečný přísun vitaminů v podobě ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, masa a ryb. „Pravidelný přísun vitaminu C je nezbytný právě v době zvýšených nároků organismu u mladistvých, při infekcích horních cest dýchacích a při chřipkových a jiných infekcích. Vitamin D přispívá k mineralizaci kostí, udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální funkce imunitního, nervového a kardiovaskulárního systému, “ doporučuje imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. U dětí s opakovanými respiračními infekty se nejprve poraďte s jejich dětským lékařem. Pokud se vyloučí závažnější onemocnění a dítě je častěji nemocné pouze proto, že chodí do kolektivu a s řadou virů a bakterií se setkává poprvé, je možné podpořit funkci imunitního systému některým z doplňků stravy, např. Barny’s Kolostrum s beta-glukany, který obsahuje bovinní kolostrum, vysoce čištěné koncentrované beta-glukany, vitamin C, selen a zinek.
Fotka od Михаил Мингазов z Pixabay
Hola hola, škola volá! Aneb 6 tipů, jak připravit děti na návrat do škol(k)y
-
Deset důvodů, proč se přihlásit do Výměny manželek
Lenka Hudečková||Rodina a vztahy
Dnes dala kamarádka na FB, ale to musíte číst – dost jsem se pobavila a s body zde uvedenými...
-
Jsme rodina, ano, nebo ne?
LucieValchařová||Rodina a vztahy
Svatba ano, nebo ne? Co definuje rodinu?Jsme vůbec rodina? S papírem, bez papíru? Manželé, nemanželé…? Jednou určitě vezmeme, ale...
-
Říkáte „pokud k dítěti přilnete“ – ale to je přece potřeba! Prozrazuje pěstounka.
MichaelaLejsková||Rodina a vztahy
Náhradní péče a přechodná pěstounství: Jak dlouho trvá najít domov pro dítě Lásku potřebuje každé dítě už od narození,...
-
Jak vybavit kočárek na zimu – 2. část.
Martina Bubnová||Rodina a vztahy
Rukávník na kočárek Minule jsem psala jak si vybavit kočárek, aby Vašemu dítku nebylo zima. Tentokrát se chci věnovat...
-
Přeji všem bohatou velikonoční pomlázku, štěstí složené z oblázků, jarní pohodu celé dny a noce – zkrátka pohodové Velikonoce!
KamilaKřivčíková||Rodina a vztahy
Panimámo zlatičká, darujte nám vajíčka, nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička. Do horního rybníčka. A z rybníčka do louže, kdo...
-
Bude ze mě MÁMA <3
DominikaHloušková||Rodina a vztahy
Ten okamžik, když zjistíte, že jste těhotná. Že Vám začíná nový život. Nastupujete na mateřskou. Vaše tělo se ze...
-
Když se z interaktivní hračky stane kamarád..
Jana Morávková||Rodina a vztahy
Lezoucí medvídek Dnes bych vám chtěla představit lezoucího medvídka pro malé děti – elektronickou vzdělávací hračku od VTECH. Moje...
-
Ve vztahu svobodní
Lukáš Sodomka||Rodina a vztahy, osobní rozvoj, partnerství
Jak vám to zní? Jako, že si pak každý dělá, co chce? Jako, že to zamezuje vzájemnosti, tomu hlavnímu,...