Síla matčiny podpory: Bára Špotáková o cestě k olympijským vítězstvím

Společnost Procter&Gamble, globální partner Mezinárodního olympijského výboru, nedávno představil v Praze ambasadory třetího českého pokračování kampaně “Děkuji, maminko”. Jednou z ambasadorek je Bára Špotáková, dvojnásobná vítězka z her v Pekingu a v Londýně, dvojnásobná mistryně světa, která je již osm let i držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem (72,28 m) a která se v současnosti připravuje na hry v Rio de Janeiro.

“Moje maminka pro mě byla vždy velkou inspirací,” začala svoje vyprávění sympatická Bára. “Bez její opory a důvěry bych se nikdy nedostala tam, kde jsem teď. Jsem moc ráda, že mohu reprezentovat společnost PG, která si uvědomuje, jak velkou roli sehrávají maminky v našich životech. Maminka mi velice pomohla, když jsme se v roce 1995, v mých čtrnácti letech, přestěhovaly z Jablonce nad Nisou do Prahy a vše pro mne bylo nové. První roky bez prostředků a v novém prostředí náš vztah utužily asi nejvíce. Musely jsme se spolehnout jedna na druhou a být si navzájem oporou. Když něco takového pak překonáte, jste právě o to silnější, než vaše soupeřky na stadiónu.”

K tomu bych jen dodala, že Bára a její maminka, paní Ludmila, to po přestěhování do Prahy opravdu neměly vůbec jednoduché. Ale paní Ludmila, učitelka tělocviku a ruštiny a také bývalá výborná atletka, chtěla mít pro svoji velmi talentovanou dceru lepší podmínky pro sportování, než měla Bára v Jablonci a proto se rozhodla přestěhovat se do Prahy. Znám je dobře již léta a vím, kolik obtížných překážek musely překonávat, než se Báře – po sedmi letech v Praze – konečně začalo postupně dařit. V rámci tohto článku se o tom zmíním jen krátce. Bydlely v malé garsonce, a jelikož peněz bylo málo, paní Ludmila několik let chodila ještě po práci uklízet a také Bára jí v tom často pomáhala, když jí skončila škola a neměla zrovna trénink.

Ale nejtěžší dvě překážky, které byly pro obě mimořádné obtížné, teprve přišly na jaře 2000 a trvaly až do léta 2002. Bára už v té době byla nadějnou juniorskou reprezentantkou ve víceboji, ale její slibně se rozvíjející sportovní kariéru zastavilo nepříjemné a vleklé zranění – únavová zlomenina nártu a poté i holenní kosti… Báru dlouhé měsíce trápily ukrutné bolesti, nemohla došlápnout na patu a lékaři byli bezradní… Chybělo tak strašně málo a její hvězdná sportovní kariéra ani vůbec nemusela začít… Po více, než dvou letech trápení jí nakonec pomohl pan doktor Horel, primář ortopedie českolipské nemocnice, který jí vyoperoval z holeni velký kostní nádor – naštěstí nezhoubný… Kromě těchto zranění si musela Bára sáhnout na dno svých fyzických a psychických sil i v průběhu svého půlročního studijního pobytu na univerzitě v Minnesotě, kam odjela koncem srpna roku 2001. Pořád jí trápilo již zmíněné zranění holenní kosti, nedařilo se jí a také se jí stýskalo po domově…
Ale maminka jí byla stále největší oporou. Dodávala jí naději, sílu a odvahu. Aby se nevzdávala a bojovala. Stálo to zato 🙂

V roce 2004 už mohla postupně začínat Bářina hvězdná kariéra 🙂
Maminka je i v současnosti stále velkou oporou Báry 🙂 Nejvíc jí pomáhá s hlídáním tříletého synka, Janka, aby se Bára mohla v klidu připravovat na svoje poslední, v pořadí již čtvrté hry ve své kariéře, v Rio de Janerio.

“Tato kampaň, ´Děkujeme, maminko´, nese jasné posleství – za každým sportovcem stojí úžasná máma,” říká Mark Pritchard, P G Global Brand Officer. “Proto jsme se rozhodly podporovat maminky sportovců a jsme hrdí, že jim naše produkty pomáhají na cestě za vítězstvím na hrách pod pěti kruhy. Když vidíme, jak statečné maminky jsou a co všechno pro své děti obětují, rozhodli jsme se naší kampani vyzvat všechny, aby se připojili a společně s námi poděkovali za nepostradatelnou roli, kterou maminky v našich životech hrají.”
Eva Kubáňová
Foto: Archiv Procter Gamble

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account