1.leden. První den v roce a vy jste si tehdy dali předsevzetí, že vaši němčinu po dlouhé době zase trochu oprášíte. Německy umí přece kdekdo a vy nechcete vypadat s vaší miniaturní slovní zásobou jako negramota. Po týdnu rozmýšlení jste do ruky vzali starou učebnici nebo starý slovníček a začali. Po půl hodině jste se ale nestačili divit, kam se všechny jazykové znalosti poděly. O týden později to vyzkoušíte ještě jednou. Zase ten samý výsledek. Po půlhodině končíte. Naprosté zoufalství a pocit, že JÁ NA TO FAKT NEMÁM.

Věřím tomu, že máte. Fakt se tu němčinu můžete naučit. Možná vám ale chybí JEDNA JEDINÁ INGREDIENCE, kterou k naučení jazyka potřebujete. Ptáte se co?

  Čas?
  Učitel?
  Dobrý jazykový kurz?
  Nejmodernější učebnice? Ale kdeže! Klíč k naučení jakéhokoli jazyka se ukrývá mnohem hlouběji.

Jediné co k učení potřebujete je

MOTIVACE
 
Zeptejte se sami sebe: PROČ SE UČÍM ZROVNA TENTO CIZÍ JAZYK? JAKÝ JE MŮJ HLAVNÍ DŮVOD?
Klidně si k tomu napište pár poznámek.
Jaké body máte na seznamu? Nechcete vypadat v práci jak mimoň, který v každé větě seká deset chyb? Nařídil vám šéf povinný jazykový kurz, ze kterého se nejde vyvlíknout? Nebo chcete jen perlit na příští dovolené a oslňovat rodilé mluvčí vaší květnatou slovní zásobou?
Jinými slovy: učíte se němčinu z DONUCENÍ, z povinnosti nebo proto, že se ji učit CHCETE?

Míra motivace je většinou přímo úměrná pokroku, který při učení jazyka děláte.

Znám to sama. MĚLA BYCH se učit anglicky. Aktivní angličtinu potřebuju sice deset dní v roce, v práci ji nepotřebuju už vůbec, ale občas si řeknu, že BYCH na té své angličtině MĚLA zapracovat. A tak si jednou za čas sednu s nějakou knížkou nebo učebnicí, kterou po krátké době zase zabalím a v hlavě mi nového nezůstane lautr nic. Není se čemu divit, moje VNITŘNÍ motivace je totiž na bodu mrazu. A vnější motivace je pro mě jen samé MĚLA BYCH, PROTOŽE… MUSÍM, PROTOŽE…
Naopak o němčinu se zajímám už odmala. BAVÍ MĚ zkoumat její strukturu, číst německé knížky v originále, bavit se německy nebo prozkoumávat různé dialekty. A nikdo mě do toho nemusí nutit. Není proto divu, že to všechno jde tak nějak samo.

UČENÍ HROU
A kde se nacházíte vy? Zajímáte se o němčinu, protože sami chcete? Nebo protože musíte?
Možná jste zrovna někde uprostřed. Německy jste se už učili, ale kvůli práci nebo životní situace jste nuceni začít se jí učit trochu intenzivněji. Pravděpodobně k tomu máte na začátku mírný odpor – to je v pořádku, počáteční pocit diskomfortu k tomu patří. Zkuste si ale záměrně hledat takové cestičky k němčině, které vám budou PŘÍJEMNÉ a které vás při učení budou PODPOROVAT.

  Čtete německou knížku a ani po dvou měsících frustrace se vám nedaří prokousat se přes prvních 20 stránek? Odložte ji a vemte si nějakou jednodušší, kterou budete číst s chutí, zvědavostí a nadšením.
  Chodíte do jazykového kurzu, kde se nedostanete ke slovu a začínáte si říkat, že na vašich jazykových znalostech vlastně moc nezáleží? Ale záleží! Zajistěte si lektora na soukromou výuku, který ve vás vaši počáteční motivaci dokáže probudit!
  Musíte se kvůli práci učit hordu odborné slovní zásoby a dělá se vám z toho šoufl? Vymyslete si takové pomůcky a strategie, které vám s tím pomůžou. Třeba vás trochu navede tento článek >>

Co tím chci říct: i když vaše učební podmínky a míra motivace nejsou zrovna ideální, hledejte si takové způsoby, které vám vaši motivaci vyhoupnou zase pěkně nahoru. Když na to půjdete mazaně, tak se vám i původní lenost a nechuť můžou proměnit v zájem a motivaci. No a jestli máte při učení jazyka VNITŘNÍ motivaci přirozeně hodně vysoko, půjde vám učení nových slovíček a gramatiky levou zadní.

Když se sami od sebe CHCETE učit a objevovat, podmínky se většinou už uzpůsobí samy. Dokonce se najde i něco tak vzácného jako je ČAS nebo dobrý učitel, který vás ve vaší nové vášni může postrkovat dopředu.

Chcete s vaší motivací pohnout tím správným směrem? Tak mrkněte na moji facebookovou stránku Alles Gute – němčina s Míšou. Každý všední den tam ode mě najdete nejrůznější tipy k učení němčiny, které vás na vaší cestě můžou pravidelně motivovat. Videa, jazykové hádanky, gramatické opakovačky a mnoho dalšího. Dejte like a nechte mě přenést na vás mé jazykové nadšení a mou přirozenou motivaci pro učení němčiny! Těším se na vás!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account