Jaro je v plném proudu a téma jak neonemocnět a posílit imunitu je snad aktuálnější, než kdy dříve. Zkoušíme nejrůznější očisty, diety, koktejly nebo doplňky stravy. Existuje ale něco mnohem jednoduššího, účinnějšího (a levnějšího) než experimentovat s všemožnými dietami. Stačí dýchat a pravidelně se sprchovat studenou vodou. Zkusily jsme to za vás. Naše kolegyňka Monika se zaměřila na tzv. Wim Hofovu metodu a sepsala pro vás, jak začít. 
O blahodárnosti otužování jste pravděpodobně někdy slyšeli. Co ale dechová cvičení? Dechová cvičení mají skvělé účinky na náš fyzický i psychický stav. Dech je totiž základní energií života, spousta východních cvičení se soustředí právě na práci s dechem. Vzpomeňte si na jógu. Dýchání je přímo propojené s naší myslí. Čím uvolněnější stav mysli prožíváme, tím pomalejší bude náš dech a naopak. 
Ve Škole plnění přání nabízíme i workshop Relaxace s imaginací, kde se s lektorem Honzou Karáskem naučíte různé správné metody dechu a jak správně relaxovat. Tento workshop pro vás navíc připravujeme ONLINE a již brzy naleznete na našich webových stránkách termíny!*
Dnes si ale řekneme něco málo ke stále populárnější Wim Hofově metodě, která stojí nejen na dechových cvičení, ale také na pravidelném vystavování se chladu a tréninku vlastní koncentrace. Díky praktikování těchto tří pilířů metody si jsme schopni vybudovat silnou imunitu, odbourat stres nebo třeba snížit srdeční tlak, ovládat procesy odehrávající se v našem těle. Důkazem funkčnosti cvičení může být sám Wim Hof, který je držitelem několika rekordů spojených s extrémními teplotami. 
 
Proč bys něco takového dělal(a)?
Skvělá a celkem častá otázka. Nejvíce metoda staví na zvýšení obranyschopnosti těla. Dalším skvělým benefitem je více energie a snížení stresu. Studené sprchy zase podpoří metabolismus a stimulují ztrátu tuku, podporují správnou tvorbu hormonů a bylo také prokázáno, že vystavování se chladu snižuje záněty v těle. Metoda je několikrát zkoumaná v různých ústavech medicíny, kde bylo prokázáno, že díky ní je možné vědomě ovládat vlastní imunitní systém. 
Jak začít
V prvé řadě se musíte odhodlat. Já jsem ještě před nedávnem jsem tvrdila, že dechová cvičení, studené sprchy, natož otužování jako takové, není nic pro mě. 
Den se se dnem sešel a jednoho hezkého rána jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám. 
K tomuto rozhodnutí jsem dospěla ze zvědavosti a taky proto, abych si vytvořila svůj vlastní rituál v období, kdy jsme zavření doma.
Dvě minuty nedýchat? To nedám!
Aplikace v telefonu stažená, deka na zemi připravená. Turecký sed, hluboký nádech, nenásilný výdech, opakuju třicetkrát, někdy i čtyřicetkrát. Dýchám se zavřenýma očima a vnímám co se děje. Po pětatřicátém výdechu stopnu a měřím čas, po který dokážu nedýchat. 
Příjemný hlas zakladatele metody, Wim Hofa, vás navádí co dělat. Soustředíte se na pocity, tlukot srdce. Otevřu oči, protože cítím, že už se potřebuju nadechnout a jsem v šoku – přesně dvě minuty šest sekund bez dechu! Zhluboka nadechnu a dalších patnáct sekund nedýchám, praktikuji tzv. recovery, chcete-li obnovující nádech. Po něm se spouští další kolo. Doporučují se alespoň čtyři taková kola. 
A teď studená sprcha
Jsem teplomil a na tuto část cvičení jsem se netěšila ani trochu. První dva dny jsem navíc po dechovém cvičení šla rovnou pod studenou, protože jsem přehlédla, že se doporučuje začít teplou. Po libovolnou dobu se sprchujte a pak přejděte na studenou, na patnáct sekund první týden, po týdnu se doba o dalších patnáct prodlužuje. To přece musí člověk vydržet, honilo se mi hlavou. A vydržel. O to zajímavější bylo sledovat vlastní reakci na studenou vodu – bezprostřední nával energie a dobré nálady – endorfiny se vyplavují do oběhu. 
Pár tipů 
–       nepřemýšlejte příliš dlouho, zda začít, prostě začněte
–       stáhněte si do telefonu aplikaci Wim Hof, díky časovači se snáze naučíte jak na to
–       zkuste cvičení provádět hned ráno, skvěle se “nakopnete”
–       rozhodně metodu vyzkoušejte, pokud máte problémy se spánkem
A nemůže se Ti něco stát?
Reakce okolí na takovou aktivity jsou velmi odlišné. Otázku, zda není takové dýchání nebezpečné ale uslyšíte nejčastěji. Není ale zvláštní, že se pozastavujeme, nad tím, zda nás dýchání může nějak ohrozit, ale dát si pět piv je pro spoustu lidí standard?
V prvé řadě, jako u spousty jiných cvičení, vše provádíte na vlastní nebezpečí a nikdy dechové cvičení nesmíte provádět ve stoje, u vody nebo za jízdy autem. Hluboké prodýchávání spouští v našem těle velké množství fyziologických procesů, díky nimž můžete začít vnímat různé stavy. Můžete například cítit brnění v konečcích prstů, rtech, nebo třeba změnu tělesné teploty či celkovou lehkost. Učte se vnímat odezvu svého těla a na ni reagujte. Pokud je vám cokoli nepříjemné, cvičení ukončete.
Na závěr jen dodáme, že právě plná soustředěnost na veškeré pocity, pomáhá nemyslet na to, že nedýcháte. Díky Wim Hofově metodě nejenže postupně zlepšujete svoji fyzickou kondici, ale navíc se učíte být tady a teď a vnímat přítomný okamžik. 
 
Autor textu: Monika Kaličinská
 
* https://www.skolaplneniprani.cz/produkty/relaxace-s-imaginaci/
 
Kontakt
Tereza Říhová
t.******@sk*****.cz
www.skolaplneniprani.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account