Podpora žen v IT a sociální podnikání: Monika Ptáčniková sdílí svou vizi
Monika Ptáčniková v Czechitas rozvíjí sociální podnikání a vede kariérní rozvoj absolventek. Má na starosti business strategii a vytváření nových obchodních příležitostí a projektů v ČR i v zahraničí.
Ahoj Moniko, v Czechitas máš na starosti, mimo jiné, i rozvoj sociálního podnikání. Co je přesně náplní Tvé práce?
Mým cílem je zajistit v naší organizaci dostatek financí na to, abychom nadále mohli pořádat spoustu workshopů a projektů (aktuálně 100 ročně) a zároveň i dobře ohodnotit naše lidi za odvedenou práci a posouvat organizaci dál. Jinak bychom naši neziskovku dlouhodobě neudrželi.
V organizaci máme 10 lidí na plný úvazek a dalších 200, kteří s námi spolupracují na jiném typu úvazku nebo úplně dobrovolně. Jsme obrovská komunita lidí, kteří sdílí naši myšlenku a v tom je ta krása. Workshopy pro ženy a děti pořádáme zadarmo nebo za velmi symbolický poplatek, a proto se zaměřuji na spolupráci s firmami. Oslovují nás firmy, které mají zájem s námi spolupracovat a já se snažím najít tu nejlepší cestu, jak nás mohou podpořit. Máme na to dokonce vytvořený tým uvnitř Czechitas a několik strategických partnerů, jako např. Konica Minolta, Concur, Nestlé, Avast, AT&T, SAP a další. Ti všichni chtějí podporovat diverzitu v IT a naše vzdělávací aktivity jim dávají smysl. Mimo firemních fondů se nám podařilo získat i čerstvě grant z Evropské unie.
Můžeš nám některé projekty více přiblížit?
Letos jsme získali grant od americké společnosti Google.org pro naši první rekvalifikační Digitální akademii v ČR. Tři měsíce vzděláváme 30 vybraných žen v oblasti datové analytiky, po úspěšném absolvování kurzu jim pomáháme najít novou práci v tomto oboru. Pokud máte zájem, můžete se přihlásit do dalšího ročníku.
Dále se zaměřujeme na malé děti a učitele, tento projekt vedeme společně s firmou Microsoft. Moje srdcovka je Letní škola IT v Praze a Brně pro dívky na středních školách – máme ještě pár volných míst na léto 2017. Je to týdenní intenzivní kurz s nabitým programem – zajímavé IT workshopy, ukázky laboratoří na technických univerzitách a exkurze v našich partnerských firmách. Nechybí závěrečný hackathon. Po Letní škole se 80 procent našich absolventek hlásí na technické obory. Srpen je pro nás vždy náročný, ale my si to s holkama užíváme : spíme na kolejích, staráme se o ně od rána do večera.. S většinou jsme i nadále v kontaktu, chodí na naše klasické workshopy a některé z nich u nás dokonce dál učí. Takhle vlastně naše komunita funguje – někoho vyškolíme a on/ona pak školí s náma další. Zaměřili jsme se na středoškolačky, protože se rozhodují, co budou dál dělat a v tomto období nejvíce holek ztrácí zájem o techniku.
Kolik žen už absolvovalo vaší Digitální akademii a sledujete dál jejich kariéru? Jak se jim daří?
Od roku 2018 budeme pravidelně Akademii pořádat i v Ostravě. To bude pořádná jízda. Společnost Google.org nás letos podpořila ve vývoji Akademie a my se teď budeme snažit celou Akademii udržet a ufinancovat i v dalších letech.
Rozhodly se některé z nich pro samostatné podnikání? Můžeme ukázat jejich projekty?
Ano, rozhodly. My je pak velice rádi propojujeme na organizace, které mohou těmto projektů právě pomoct. Třeba jako pomohl nám Impact Hub.
Přímo z Akademie je to Andrejka Bubníková, která získala po Akademii novou práci jako datová analytička v jedné ze zapojených firem, začala s námi lektorovat na workshopech a mimo to pracuje na svém vlastním projektu, který se zabývá analýzou marketingových kampaní a facebookovými daty. Nebo Terezka Jůzová z Digitální akademie, která vytvořila interní wiki přímo pro Czechitas. Z toho máme obrovskou radost. Dalším je třeba projek Náznak.
Zaujal Tě osobně některý z nich a proč?
Zaujaly mě všechny a ze všech mám děsnou radost. Projekty v rámci Akademie vznikly ve spolupráci s naší úžasnou lektorkou Světlanou Margetovou. Nápad na projekt Náznak vznikl taky na jednom z našich jednodenních workshopů, kde se holky potkaly, daly hlavy dohromady a vymyslely své vlastní sociální podnikání, které napomáhá k integraci neslyšících. Ženy obecně rády dělají na projektech se sociálním dopadem a když jim k tomu dodáte potřebné technologie a naučíte je s nimi pracovat, tak vznikají velké věci!
O vaše kurzy je obrovský zájem, poptávka vždy převyšuje kapacitu kurzů. Hlásí se k vám i ženy, kterým je třeba čtyřicet nebo padesát let?
Čím víc se dá technologie použít i v běžném životě, tím větší je o téma zájem. Třeba takový ukázkový kurz máme Excel. Na něm ale holkám říkáme o dalších možnostech, třeba o programování v Javě nebo C# a podobně. Hlásí se nám i ženy přes čtyřicet a padesát let. Není to samozřejmě tak velké procento, ale určitě ano. Už několikrát se nám stalo, že se na náš workshop dostala dcera i její máma zároveň. Drtivá většina našich workshopů je opravdu pro všechny, dokonce i pro kluky, pokud nezaplníme kapacitu. Pár projektů je ale limitováno zadavatelem, třeba Letní škola pro středoškolačky nebo akce pro malé děti.
Co konkrétně se u vás mohou naučit?
Na našich kurzech nabízíme čtyři velké kategorie – programování, vývoj webu, počítačovou grafiku a datovou analytiku. U všech pořádáme pravidelně kurzy pro úplné začátečnice – úvody do programování, úvod do HTML/CSS atd.. Z každého kurzu si ženy odnesou hotovou věc, na které mohou dál doma pracovat tak, aby je to lákalo a byly nadšené, že něco zvládly vytvořit – např. webovou stránku, kalkulačku, jednoduchou hru. Z nich navazujeme na dlouhodobé programovací kurzy v různých jazycích, na kurzy ve vývoji webu a na Digitální akademii, odkud ženy vychází jako hotové juniorní datové analytičky. Tady se učíme například Python, SQL, datovou analytiku a průřez datových nástrojů. K technickým workshopům zařazujeme kurzy na kariérní vzdělávání a softskills, kde pracujeme se sebevědomím žen, s vlastní sebeprezentací nebo přímo s volbou další kariéry.
Jaká je business strategie Czechitas pro rok 2017?
Naše strategie na rok 2017 je stabilizovat interní tým, nastavit dobré interní procesy a udržet si naše tempo růstu. Pracujeme na loajálnosti naší komunity – péče o naše lektory, kteří s námi učí a bez nichž bychom nemohli fungovat, stejně tak péče o naše absolventky, být s nimi v kontaktu, sledovat jejich kariérní posuny, jejich potřeby, pomoct jim najít práci, podporovat je, aby se vracely do komunity a dávaly i něco zpět.
V těch dlouhodobějších plánech pracujeme obecně s širším pojetím diverzity v IT. Naše kurzy se dají škálovat jak do jiných zemí, tak i pro další cílové skupiny. Zkusili jsme pořádat workshopy v Německu, Anglii, dokonce i v Asii a USA. Takže budeme expandovat. Mimo to jsme vyzkoušeli naše kurzy poskytnout třeba pro horníky na Ostravsku nebo pro uprchlíky ve Švýcarsku.
V roce 2018 se chceme více zaměřit na rodiče s dětmi a mohla bych pokračovat dál a dál. Plánů máme hodně.
Na co se těšíš nejvíc Ty osobně?
Mám radost, že jsme vybudovali fungující organismus. Už třeba nepracuji o víkendech a neřeším úplně vše. Každá v týmu máme svoji roli a staráme se o kus Czechitas. Vznikl lokální tým Czechitas v Českých Budějovicích a rýsuje se i v Ostravě. To je prostě skvělé. Kdokoli z různých měst v ČR nebo po světě projeví o organizaci našich Czechitas kurzů zájem, my mu rádi poskytneme naše know-how a podporu v organizaci lokálních kurzů. Tak se můžeme rozšiřovat. Mimo spolupráci s firmami se nám podařilo získat i čerstvě grant z Evropské unie na podporu a rekvalifikaci žen v Jihomoravském a Zlínském kraji na dva roky. Bude to náš druhý velký projekt a zároveň první projekt v rámci EU. Tak na něj se taky moc těším – bude to výzva!
Zdroj foto: Markéta Henzlová