Všimli jste si toho taky?? 
Ostatní si mohou říkat, co chtějí. Mohou kroutit hlavou nad tím, proč proboha děláte něco, co vám moc nejde. Mohou kritizovat chyby ve vaší práci. Vy ale víte, že to děláte správně. 
Možná ne bez chyb.
Možná ne dokonale. 
Ale děláte to s vášní. Jdete tam, kam vás srdce táhne. A to je to, co je správně. 
 

Dokonalost je cíl v nekonečnu
Jsem na facebooku v mnoha skupinách. Každá z nich je v něčem moc zajímavá. Taková skupina Malování například. Zrovna dneska jsem si při pohledu na nový příspěvek uvědomila, že si nejspíš myslíme (tedy já dosud určitě), že malíř maluje dokonale hned. Že takový Leonardo vytřihl Monu Lisu jen tak. 
Pak ale vidíte film o první malířce – Artemisii Gentileschi – o tom, jak se vlastně učila malovat. Učila se namíchat ty správné barvy. Učila se perspektivě. Ano, měla velký talent. I kdybych se učila staletí, nikdy nenamaluju to, co ona. 🙂 Nicméně jak asi vypadaly její první pokusy?? Kolik skic zmačkala nebo roztrhala?? A jak těžké bylo prosadit se tam, kde tenkrát vládli muži?
A tak mám ráda skupiny, kam jdou lidé se svou kůží na trh. Vnášejí tam svou vášeň. Riskují, že jim někdo ten žár, který v sobě mají, začne svou kritikou hasit. Něco namalují. Ano, občas se objeví někdo, kdo začne vykřikovat, že než někdo něco zveřejní, měl by se nejdřív naučit kreslit. Ale většinou vidím příspěvky, které konstruktivně radí, a čistě negativní kritiky pacifikují.
Z podobného důvodu jsem vždycky milovala FB skupinu Placen za svou existenci, kam chodí lidé se svými weby. Takový web, to je mix grafiky a textu. Žádná legrace. Ale i sem přicházejí lidé se svou vášní pro ten či onen obor a se svou touhou předat to, co umí, druhým. Obvykle pracují po večerech a nocích, aby vedle své práce nebo mateřské rozjeli něco, co je bude naplňovat. Není to krásné? A tak znám osobně například jednu ženu, která z právničiny přesedlala na šití. A šije krásné věci. 
Spřežení

Vášeň je pohádkové spřežení, které Vás k tomu cíli veze
Každý v sobě jistě máme nějakou vášeň. 
Pro někoho je vášní malovat. Pro někoho jsou vášní psi. Pro jiné jídlo a vaření. Pro někoho třeba děti a domácnost. Nebo dílna v garáži. 🙂 Nebo parta přátel a bar. 🙂 Však bez toho by nebyli ti známí baristi, o kterých pak ví celý svět… 
I Vy máte zcela určitě nějakou svou vášeň. Moc by mě zajímalo jakou?? A jestli vás v ní vaše okolí podporuje?
Já mám spoustu nejrůznějších vášní. Už pár let blogařím a píšu (mám na kontě i pár knížek!) Také už pár let cvičím a učím čchi kung ve stylu Orel v hnízdě. Okukuju taiji, takovou nástavbu čchi kungu. Jsem blázen do jazyků – studovala jsem na VŠ angličtinu (tu teď i učím) a arabštinu, no a  teď se učím čínsky! A z dob svých studií religionistiky nesmím zapomenout na neduální učení. To mě uchvátilo, protože mi vnáší do života štěstí.
A právě o všech svých vášních budu tady na blogu čas od času psát. 
Když mi dáte vědět, co by Vás nejvíc zajímalo, ráda se nechám inspirovat… 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account