Jak budovat sebevědomí a sebehodnotu

Také si myslíte, že sebehodnota a sebevědomí jsou jedno a to samé? Vysvětlím Vám, v čem spočívá rozdíl.
Je moderní budovat v lidech sebevědomí. Skočíte si na kurz, kde Vás naučí sebevědomí, dozvíte se, že pokud nemáte sebevědomí, tak nikdy ničeho nedosáhnete… a vlastně průměrně třikrát za den se setkáte se sebevědomím. V pubertě i častěji, protože právě to sebevědomí je tak křehké.

Téma „sebeláska“ je v poslední době hodně aktuální. Většina lifestylových časopisů řeší tuto problematiku a všemožně se snaží své čtenářky – v této oblasti muži zřejmě nemají nárok 🙂 – podporovat v umění milovat samu sebe, mít se ráda, a dává různé tipy a triky, jak na to… od kadeřníka počínaje po psychologa konče. Ve výsledku to vypadá tak, že žena se má milovat taková, jaká je, a muž má být ten bourák se sebevědomím.

Většina těchto technik zabírá pouze krátkodobě… Proč?
Tady se ke slovu dostává zmíněná sebehodnota, zkusím Vám přiblížit její kouzlo. Zákon zachování energie funguje a všechny tyto techniky jsou pouze o tom, že se přelévá určité množství energie do několika nádob. Představte si sebehodnotu, jako bazén, který je nadřazený menším bazénkům sebelásky, sebevědomí, sebeuvědomění a dalším.

Vysvětlím Vám to na příkladu, máte v bazénu sebehodnoty 100 jednotek, které mají zásobit bazén sebevědomí 33 jednotkami, bazén sebelásky 33 jednotkami a bazén sebeuvědomění 33 jednotkami (uvádím pouze tři bazény, ve skutečnosti je jich tam více, ale ať se to dobře počítá). A Vy se v tuto chvíli rozhodnete, že se zacílíte na sebevědomí. Zjistíte, že Vám 33 jednotek nestačí, tak zvednete přítok jednotek na 50 – tady už se začínáte cítit sebevědomě… Chvilku… Proč chvilku? Protože ostatním bazénům jste ubrali. Sebevědomí má 50 jednotek, sebeláska 25 (takže sice máte sebevědomí, ale nemáte se rádi) a sebeuvědomění má také 25 (vůbec netušíte, co tu děláte, ale víte, že to děláte jako king).

Jak docílit toho, abyste zvýšili jeden z aspektů sebe… a neubrali jinde? Jedině tak, že zvětšíte množství jednotek v hlavním bazénu a to je bazén sebehodnoty. Ve chvíli, kdy sebehodnota bude obsahovat 150 jednotek, tak každý z bazénů má 50, a to dlouhodobě. Stabilně bude zásobován množstvím, které Vy jako celek potřebujete k dlouhodobému pocitu štěstí a pohody.

Na příkladu je zjevné, že nejefektivnější práce, kterou můžete odvádět, je práce na zvyšování sebehodnoty. Sebehodnota je to, co Vás stabilizuje ve větru a nedovolí nikomu a ničemu (ani Vám samotným), abyste si házeli klacky pod nohy.
Mým klientům, kteří se na mě obrací s žádostí o pomoc, pomáhám položit základy sebehodnoty. Základy sebehodnoty mají čtyři základní pilíře: JÁ, NADHLED, VIZE, PROČ.

K nim se dopracujete správně položenými otázkami. Jakmile si je zodpovíte, zjistíte, že jste ve svém životě stabilnější, šťastnější a máte chuť do nových věcí, jak v soukromém, tak v pracovním životě.
Přeji Vám z celého srdce, aby se Vám povedlo tyto čtyři pilíře – Já, Nadhled, Vize a Proč – postavit co nejhlouběji a nejpevněji.
Pokud budete potřebovat mou pomoc, ráda Vás tímto provedu a základy postavíme společně.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account