V tomto článku ze série Terapeutický průvodce se dozvíte, jestli už jste na tom tak, že potřebujete terapeutickou pomoc.
Kdy nastal čas na terapeuta
Máte strach, že nejste dost dobří? Nevěříte si? Vytratila se vám z života radost a štěstí? Cítíte se stále vyčerpaní a chybí vám energie? Vztahy nejsou podle vašich představ? Nemáte odvahu dělat to, co byste opravdu chtěli?
Lidé většinou vyhledají terapii, protože jsou plni otázek, kterým se snaží porozumět. Prožívají ve svých životech zablokování, bolest či prázdnotu. Možná to cítíte podobně. Vnímáte, že by něco mělo být jinak. Samozřejmě to, že vnímáte potíže ve svém životě, ještě neznamená, že je s vámi něco špatně nebo že jste špatný člověk.
Mnoho lidí předtím, než se dokáže ve svém životě posunout dál, potřebuje vyléčit svoji zraněnou duši. Jedině tak můžete být šťastní. Když se na všechno snažíte přijít sami a nic z toho, co uděláte, vás ne a ne posunout dál, zbytečně zůstáváte dál stát na místě a čas plyne. Rozpoznání příznaků, může být prvním krokem ke změně. Když jste schopni je vidět, už jste ve skutečnosti vykročily.
Zde je několik znaků, podle kterých poznáte, jestli už potřebujete terapeuta:
– harmonie ve vaší rodině nebo vztahu je narušena (i v případě ukončeného vztahu)
– v delším časovém období vám působí problémy prožívat radost
– jste neustále unaveny nebo máte problémy s usínáním
– vnímáte, že máte již nějakou dobu špatnou náladu
– cítíte bezmoc nebo beznaděj, nenávist, pocity viny, pocit, že chcete “se vším skoncovat”
– jste často rozčílení a křičíte
– máte pocit, že ztrácíte kontrolu (příliš se zabýváte tím, co o vás lidé říkají, přehnaně se kontrolujete)
– cítíte, že míváte problémy se soustředěním nebo jste jen velmi obtížně produktivní v určitém časovém období
– často cítíte vnitřní napětí, ať psychické (např. být ve střehu nebo úzkostní) nebo fyzické (např. napětí ve svalech, bolesti hlavy), které nemusí být způsobené jasně definovaným onemocněním
– občas máte pocit, že “se zblázníte”, nebo míváte pocity extrémního strachu spojené s určitou událostí
– zažily jste nějakou traumatickou událost (i menší traumata)
– slova jako “neúspěch”, “chyba” nebo “vina” se často objevují ve vašem životě či myšlenkách
– občas míváte pocit, jakoby vaše myšlenky stále běžely a nezastaví se, i když jste vyčerpaní
– prožíváte sebekritiku, zlozvyky, úzkosti, deprese nebo sebe-nenávist
Nedokážete zpomalit – Neustále pospícháte, moc pracujete, ale nedokážete s tím přestat. Jen tak se zastavit a být sám se sebou a to vás dovádí k vyčerpání a zoufalství.
Utrpení snášíte pasivně – Nevnímáte sebe a své myšlení jako příčinu svého utrpení. Necítíte se dostatečně silné na to, abyste to změnily a převzaly zodpovědnost za svůj život. Stali jste se bezmocnou obětí.
Neznáte příčiny svých trápení a starostí – Připisujete své utrpení všemu možnému, jen ne skutečné příčině. Obviňujete za svá utrpení lidem kolem vás nebo špatné okolnosti, které za to vůbec nemůžou. Celou svou energii vyplýtváte na obviňování rodiny, partnerů, osudu, za nedostatek příležitostí…
Odmítáte řešení – Pokud se před vámi objeví skutečné řešení, odvrátíte se nebo naštvete. Vždy si najdete výmluvu pro to, co děláte nebo neděláte.
V dalších článcích budu probírat, jaké jsou možné způsoby řešení problémů a starostí. Až pochopíte příčiny vašeho duševního trápení a budete je moct zpracovat, budete se cítit, jako by se stal zázrak. A pocítíte, že jste dostali víc, než jste očekávaly. Pak skutečně porostete a začnete žít život, jaký skutečné chcete.
Chcete vědět víc o tom, jak se zbavit svých starostí? Přečtěte si další články ze série Terapeutický průvodce. Jděte na webové stránky www.zacala.cz, kde najdete informace o terapiích, našich unikátních Terapeutických panenkách a ZDARMA si stáhnete příručku „Jak se zbavit starostí.“
A jak jste na tom vy? Cítíte, že byste potřebovaly terapii? Jakým způsobem řešíte své problémy? Co se vám osvědčilo a funguje na vás? Nebo co vám naopak vůbec nefunguje? Podělte se v komentářích o své zkušenosti.
Zdroj foto:Pixabay.com