Není to tak dlouho, co jsem viděla video ze známých konferencí TEDx (na celé se můžete podívat tady), ve kterém žena, spisovatelka hovoří o tom, že pořád všude vidí jenom štěstí, štěstí, štěstí. A přitom například v USA dosáhla míra sebevražd nejvyšších hodnot za posledních 30 let…
Mluví o tom, že snažit být pořád šťastní tady a teď nemá smysl. Dokonce si na to udělala i průzkum. A má pravdu. Ale tohle by jí měl říct každý zkušený konzultant osobního rozvoje anebo kouč. Bohužel dneska se za lektora považuje kde kdo a potom to dopadá tak, že jsou pro lidi k dispozici jen kusé informace. On by se totiž člověk doopravdy neměl honit jen za štěstím. Měl by mít naplněný život, který mu to štěstí přinese. A to jsou dvě odlišné věci.

Diktát štěstí
Jedno Vás udělá možná šťastnými tady a teď, ale to může brzy pominout. To druhé Vám dá život, který budete jako celek hodnotit jako šťastný. Po všech stránkách. Dosáhnete něčeho, co Vás naplní, ale dosáhnete i pocitu, který Vás přesáhne.

4 pilíře naplněného života

Podle autorky ve videu k takovému naplněnému životu vedou 4 pilíře (mně se nejvíc líbí číslo 4): ????

Náležení – vychází především ze vztahu s ostatními, z lásky. Náležíme do vztahů na různých úrovních, na různých místech, s různými vazbami – prostě náležíme. A tyto vztahy by pro nás měly být naplňující, aby bylo tohoto pilíře dosaženo. Jenže, do kolika vztahů dáváme svou lásku? A nejde vždy jen o lásku mileneckou.
Účel – co dáváme? Co vzniká naším bytím, naší prací? To je náš účel. Někdo vidí účel ve své práci, někdo ve výchově dětí. Dáváme se ze sebe a zůstává to po nás.
Přesáhnutí sebe samých – toto je jedna z částí osobního rozvoje, která přichází později. Jednou se totiž dostanete do fáze, kdy už budete chtít například řízeně zklidnit svou mysl, budete chtít meditovat. Budete chtít ovládnout své myšlenky a emoce. Při provádění takových technik se pak tyto pocity dostavují. Někdo hovoří o zdroji, spojení s vyšším já…
Vyprávění vlastního příběhu – lidé potřebují svůj příběh vyprávět. Někdo ho říká přátelům, někdo terapeutům. Jaký příběh nyní vyprávíte Vy? Jste na něho pyšní? Máte radost? Ne? Pak změňte příběh, co vyprávíte. Tato jednoduchá reflexe Vám pomůže v tom, abyste si uvědomili, kam vlastně míříte a co v životě chcete.

Video je zajímavé a lze si ho poslechnout i s českými titulky. Myslím, že je v něm hezky nastíněno, jak se i do osobního rozvoje dostávají módní vlny, které potom lidem „diktují“ špatný, neucelený směr, který má opačný efekt – nebudete šťastní, bude to horší.
Pokud zatím nevíte, jak svůj život dostat do bodu naplnění, zkuste si přečíst můj ebook zdarma, ve kterém jsem popsala, jak si začít své sny dávat dohromady, aby se i Vaše cesty ukázaly. Cesty, po kterých když půjdete, začnete své štěstí prožívat i dřív, než dojdete na konec.
Vaše Lenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account