Podle Osha člověk prosazující přístup tak zvaného pozitivního myšlení jednoduše popírá skutečný život. Realita se mu nakonec připomene sama, bude to však velmi bolestné…

Stalo se vám někdy, že vám moudré hlavy poradily myslet pozitivně, protože tím se všechny problémy tak nějak vstřebají samy o sobě? Je to dost známá praxe, která se mezi lidmi široce rozšířila, v neposlední řadě také díky knihám „Mysli a bohatni“ Napoleona Hilla nebo „Jak získávat přátele a působit na lidi“ Dala Carnegieho.

Ale vládne chronické pozitivní myšlení skutečně takovou kouzelnou silou? Mystik a možná jeden z vůbec nejprovokativnějších duchovních učitelů Osho zastává názor, že idea pozitivního myšlení není nic jiného než „odpad“.

Podstatou problému je podle Osha skutečnost, že pozitivní myšlení je založeno na popírání reality a lhaní sobě samému.

Tato skutečnost v praxi znamená, že člověk se v životě střetává s určitými reálnými věcmi, ale stejně dál pokračuje v popírání jejich existence. Klame tak sám sebe a klame i lidi kolem sebe.

Podle Osha je negativita stejnou součástí života jako to pozitivní v něm. Tyto dvě strany světa vytvářejí nezbytnou rovnováhu.

Polopravda je nebezpečná.

Podle Osha člověk bazírující na pozitivním myšlení jednoduše popírá skutečný život. Realita se mu nakonec připomene sama, bude to však velmi bolestné…

Klam zůstává klamem. Podobá se domečku z karet. Stačí, aby zafoukal lehounký větřík a celá stavba se okamžitě sesype. Odhalit polopravdu je ovšem daleko těžší než odhalit lež. Lidé totiž dost snadno vnímají polopravdu jako skutečnou pravdu. Proto hlavním problémem pozitivní filosofie není lež, ale skutečnost, že je to polopravda vydávající se za pravdu.

Negativním myšlenkám lidské mysli je třeba dát průchod, a ne je potlačovat.

Osho rovněž s určitostí prohlašuje, že když potlačuje negativní myšlenky, člověk sám sobě škodí. Podle jeho názoru je třeba negativním myšlenkám vznikajícím v lidském vědomí dávat průchod, a ne je potlačovat myšlenkami pozitivními. Je důležité, aby člověk získal vědomí, které nebude ani kladné, ani negativní. Svobodné vědomí, které mu umožní žít přirozeným a šťastným životem.

Elena Ora

 

Obrázek: Vedomá duša (Home-Facebook)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account