Vláďa Vytásek je spjat s rostlinami a dokáže proslunit každé povídání o bylinkách. A budí důvěru, kterou si dovolím využít a položit mu bylinkové otázky, které se mohou zdát naivní, holčičí, ale kdoví, třeba vás napadly také.
Je škoda ptát se takového člověka na to, kterak k bylinkám přišel a jak relaxuje, ostatně to všechno se kromě obrovského množství psaní o zelených přátelích, můžete dočíst v jeho knize Můj bylinkový svět. Já se chci nyní ptát na to, co mi při procházkách přírodou a vaření čajů vrtá hlavou, nebo na to, co jsem kdysi jako mladá nadšená bylinkářka věděla, ale všední dny mi daly zapomenout…
*heart**heart**heart*První otázku nosím v hlavě už od chvíle, kdy jsem Vás viděla v Duši K. Listy stromů – jsou málokdy léčivé… proč? Třeba javorový list, dubový list – je to tím, že v listech je víc zelené „obyčejné“ hmoty? Nebo mne vyvedete z omylu?
Ale spousta stromů má léčivé listy, jen se o nich možná málo ví. Bříza léčí revmatismus, jasan ztepilý ledviny, revmatismus. Jinan je skvělý na mozek, dub léčí průjmy, vrba obsahuje látky obsažené v léku Aspirin, ořešák červený léčí vysoký krevní tlak, ořešák plísně a kožní problémy, habr hojí rány ve formě obkladu, broskvoňové listy pomáhají při virózách, infekcích i rakovině, pustokryl zase léčí játra, má protiplísňové a antioxidační účinky. Listí z černého bezu léči revmatismus, akné. Ibišek syrský zase zevně použitý na vlasy nahrazuje šampon, protože obsahuje saponiny. Je jich dost, co říkáte? Navíc jsem uvedl opravdu jen ty základní léčivé listy, je jich mnohem více…
*heart**heart**heart*Fotka se zlatohlávkem na přebalu knihy… kde a jak vznikla? Ptám se proto, že mi tito broučci letos obzvlášť přirostli k srdci, neboť jsme je měli denně na balkoně, krmili jsme je růžemi, švestkami. Odměna? Spousta ponrav v květináčích… Někdy mám pocit, že kde je dobře zvířatům, je dobře i lidem a tam prospívají i rostliny. Že i tu květinu potěší, když si pod ní zlatohlávek naklade další generaci broučků.
Zlatohlávka pořídila a nafotila spoluautorka Pavlína Brzáková. A co se týče larev hmyzu, jsou užitečné. Napomáhají rozkladu živin v půdě, například larvy nosorožíků, jiné larvy mých nejoblíbenějších střevlíků rodu Carabus loví slimáky, proto střevlíkům na své zahrádce vozím kůru a kusy dřeva z pokácených stromů. Larvy slunéček a zlatooček zase loví mšice. Je to krásná symbióza.
*heart**heart**heart*Jsme tady nejvíce ženy… V zimě nabíráme sil, jaké byliny jsou pro nás na zimu vhodné, jen tak,… pro tu celkovou regeneraci ženského organismu?
Byliny pro ženy jsou jemné, zároveň však velmi účinné: Dovolím si vyjmenovat: kontryhel, květ jeřábu obecného, chmelové šištice, plody palmy sabalové, semena pískavice, kořen krtičníků hlíznatého, šanta kočičí citronová, meduňka, apod. Vybírejte podle chutí, nebo podle toho, co bylinkou chcete posílit.
*heart**heart**heart*Případně co potom na jaře, kdy energie ubývá a sluníčka ještě málo, kdoví jak náročná zima bude za námi. Napadají mne citlivé bylinky heřmánek, bez, posílení ledvin, abychom ustály vztahy a vše, co se na nás řítí…?
Určitě ano: heřmánek je skvělý.
*heart**heart**heart*A přece jen jedna obecná a vánoční: co byste své milované ženě přidal do vánočního čaje, aby to utvořilo krásnou něžnou náladu? A co má žena přidat muži?
Toto je přímo vánoční čaj pro ženy:
3 díly květů růže stolisté, 2 díly květu růže bílé, 1 díl natě vřesu. 2 čajové lžičky směsi zalijeme 250 ml vařící vody, necháme 20 minut odstát, poté scedíme a na dochucení přidáme 1 lžičku medu a pár semínek kardamomu.
Pravá vánoční, a navíc posilující nálada.
A co má přidat žena muži? Takový čaj je jednodušší, čaj z listů leuzei (maralův kořen), do něj přidat dvě čajové lžičky tinktury z kotvičníku zemního a osladit medem.
A posíleni budou oba dva.
Děkuji za rozhovor a inspiraci knihou Můj bylinkový svět (Eminent, 2020), kterou sepsal společně s úžasnou spisovatelkou, mistryní slova Pavlínou Brzákovou.
ROZHOVOR Vláďa Vytásek: Bylinky vhodné na zimu
-
Jak plánuje čas máma
MartinaHabová||Osobní rozvoj a podnikání
Návod na přežití dne: Upřímný pohled na time management pro zaneprázdněné ženy Kdo nejsem?Nejsem expert v time managementu, nejsem...
-
Život není hra!
LeniHá||Osobní rozvoj a podnikání
Život není hra! V životě si nesmíme s druhými hrát! Ubližovat, manipulovat, očekávat. Když chci někomu dát svůj čas,...
-
Proměna, která mě i vnitřně ZMĚNILA
AnetKubalová||Osobní rozvoj a podnikání
Dnes už to jsou 4 roky…..možná tento článek číst nebudete, protože je dlouhý, ale rozhodla jsem se ho napsat...
-
Ďábel nosí POSLÁNÍ (nejen Pradu)
JolanaFišerová||Osobní rozvoj a podnikání
Můj oblíbený film je “Ďábel nosí Pradu” (ke stažení na Uložto). Můžete se na něj dívat “neúspěšnýma” očima jako na “varování” “nechtít...
-
HYGGE
Jitka Štádlerová||Osobní rozvoj a podnikání
Hygge: Tajemství dánského umění žít šťastně a spokojeně Co je HYGGE?Dánové pravidelně obsazují první příčky v žebříčcích nejšťastnějších národů světa....
-
SMYSL ŽIVOTA – ŽIVOT JE HRA, KTEROU HRAJEME SAMI SE SEBOU
LucieGajdošíková||Osobní rozvoj a podnikání
Smysl života a cesta ke štěstí: Odhalte, co Vás opravdu naplňuje Spousta lidí začne dříve či později přemýšlet o...
-
Perspektivní ženy
VlaďkaProcházková||Osobní rozvoj a podnikání
Pracovní perspektiva žen: Změní se pohled zaměstnavatelů v budoucnosti? Tak si tak přemýšlím, kdy je žena perspektivní pro zaměstnavatele...
-
Recenze knihy Mozky pro armádu
Denisa Šimíčková||Osobní rozvoj a podnikání
Pozoruhodná kniha o vojenské vědě z trochu jiného úhlu pohledu. Věnuje se nenápadným a neuchopitelným válkám proti méně zmiňovaným nepřátelům...