Věčná nervozita a nemůžete vydržet sama se sebou? Takové ženy jsou často terčem vtípků…„No jo, je v přechodu!“ ofrkne posměšně kdekdo. A právě ten, kdo šlape na nášlapnou minu by si měl nejvíce sáhnout do svědomí. Tato kniha přináší převratně jiný úhel pohledu na ženy v menopauze. I když popravdě, není na něm nic převratného, je naprosto přirozený a normální, jen v naší „civilizované“ společnosti jsme z něčeho přirozeného udělali terč posměšků. A pak se také divíme, proč tolik žen trpí v menopauze výraznými zdravotními potížemi. Ačkoliv nevhodným životním stylem to mohutně podporujeme.
Proč jsme zlejší?
Otázku si položíme se vší upřímností. Zákeřné, zlé, na zabití – i takové jsou někdy ženy v době, kdy přecházejí z plodné fáze svého života do té další. Proč jsme takové? Kniha dává jednoznačnou odpověď. Protože jsme na světě už příliš dlouho, máme za sebou příliš mnoho životních okamžiků, kdy jsme se musely přemáhat, nést cizí břemena, vychovat děti a posloužit celému světu. V této fázi života už je čas, abychom se začaly konečně věnovat samy sobě, naše plodnost se vytrácí a na její místo nastupuje tvůrčí niterná plodnost – ideální čas splnit si své sny a „plodit“ to, co jste vždycky opravdu chtěla. Už nejsme zatíženy plodností, rozením, péčí a… cítíte už to uvolnění?
Cítíte, jak se vám vaří krev, když v takové chvíli po vás někdo bude chtít, abyste zase byla ta poslušná služka, která vše oddře? Cítíte? Tak v tuto chvíli už tušíte, proč jsou ženy v této době náladové (ač samozřejmě, změny hormonů i tělesné potíže tomu velice nahrávají). Ale podstata menopauzy, této niterné intimní proměny ženy, je právě v tomto – a věřte tomu, že pokud cítíte menopauzu velmi špatně, je vám zle, máte rozhozenou psychiku a jste náladová – může to skutečně být i proto, že máte na svém hřbetě dávno už nevyhovující nálož – a tělo i duše se brání. Už nechce,  už má pro druhé proti svoji niterné vůli odpracováno, tím víc ji bude štvát to, co možná kdysi přehlížela a trpně táhla těžkou káru dál.
Proto manželky štvou manželé – je čas zapracovat na vztahu a přehodnotit své role.
Proto ženy mění práci – protože už chtějí v práci mít i větší smysl.
Proto ženy propadají depresi – protože se příliš angažovaly ve jménu cizích životů a na svůj zapomněly.
Co s tím? Odemkněte svůj nový potenciál!
Chtě nechtě – řešení je tady jednoduché. Buď pojedete ve starých kolejích a postupně se zničíte. Nebo přehodíte výhybku, pochopíte, že vaše tělo není porouchané, ale jenom jiné a využijete to, co nyní plně nabízí – tvořivý potenciál. Pochopila jsem, že ztrátou plodnosti se sice uzavírá jedna kapitola, od které se osvobozujeme, a na tomto místě vzniká něco zcela nového. To můžeme ale zaplnit jen my samy. Autorky nás sice vedou v knize do světa milování a symbolika dělohy, či vůbec jen místa, kde v těle děloha je, je mnohem košatější. Nestáváme se pustinou, ale prostorem, ve kterém – jednoduše je čas realizovat si své plodné sny – tvořivé, divoké, rozkošné.
Kniha je úžasnou studnicí informací o tom, co se s ženským tělem děje během menopauzy a máte tak jedinečnou možnost pochopit pochody, které nás fyzicky vedou k tomu, že se cítíme mizerně. To je jedna stránka věci. Ale druhá je ten živý potenciál, který nehyne, ale mění se. A stejně tak může být nabitý nově prožívanou sexualitou, jako nově prožívaným smyslem života. Dívá se na menopauzu realisticky, z hlediska zdraví to je jistě náročné období, ale tolik vzácný pohled na psychiku ženy v této době – za ten lze být jen nekonečně vděčni.
P.S.: A ano!  Najdete tu také pár rad k tomu, jak si poradit s přílišnou emocionalitou, sklíčeností i výbuchy vzteku a partnerskými problémy středního věku.
O AUTORCE:
Diana Richardson se narodila v Jižní Africe. Vystudovala práva, ale brzy začala vyučovat techniky léčivých masáží. Stala se žačkou slavného indického mystika Osha a pronikla do tajemství tantry spojující sex s meditací. Toto je její osmá kniha o tantrickém přístupu k lásce a sexu. Je uznávanou expertkou na vědomé milování, kde se pracuje s energiemi využívanými už ve starých východních duchovních naukách, čínském taoismu a indické tantře. Jejím manželem a spolupracovníkem je Michael Richardson, mistr tchaj-ťi, s nímž vede ve Švýcarsku kurzy vědomého milování. U nás vydala Vědomé milování a Tantrický orgasmus pro ženy. www.loveforcouples.com
Janet McGeever je australská spisovatelka, která od roku 1999 pracuje jako psychoterapeutka. Přes dvacet let pracuje se ženami a s páry. Od roku 2012 je certifikovanou lektorkou transformačních kurzů pro páry Making Love manželů Richardsonových. Získala magisterský titul v oboru prožitkové a kreativní arteterapie a vytvořila kurz Čas ženy – stará moudrost pro moderní žen, který vznikl v průběhu psaní této knihy. www.janetmcgeever.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2019, www.synergiepublishing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account